Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Delegace venezuelské opozice jednala se zástupci Vatikánu

Ze světa / juml / ČTK / 12. února 2019 15:13
Delegace venezuelské opozice jednala se zástupci Vatikánu

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán - Delegace vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa se včera setkala se zástupci Vatikánu, informovala agentura AP. Papeže již dříve požádal stávající prezident Nicolás Maduro, aby v současné krizi ve Venezuele sehrál roli zprostředkovatele. O to samé ho následně žádal i předseda parlamentu Guaidó, který se prohlásil úřadujícím prezidentem.

Úřad vatikánského státního sekretáře neoznámil, kdo se schůzky s venezuelskou delegací zúčastnil. Na zveřejněných záběrech byla ale vidět delegace a Edgar Peňa Parra pocházející z Venezuely, který je zástupcem státního sekretáře. Státní sekretář kardinál Pietro Parolin má přitom k Venezuele také blízko, je totiž bývalým velvyslancem Vatikánu právě v Caracasu.

Podle mluvčího úřadu Alessandra Gisottiho vatikánští diplomaté zdůraznili, že mají ohledně situace v zemi vážné obavy a že je potřeba najít "spravedlivé a mírové řešení, jak krizi překonat". Zároveň je potřeba respektovat lidská práva a "nalezené řešení musí být pro dobro všech obyvatel a musí zabránit krveprolití", uvedl Gisotti.

Vatikán se snažil napomoci jednání mezi Madurovou vládou a opozicí již v roce 2016. Katolická církev ve Venezuele přitom podle agentury DPA patří ke kritikům vlády a její politiky. Z pronásledování opozice a z porušování lidských práv ji nedávno obvinila i tamní biskupská konference.

Po jednání ve Vatikánu se venezuelská delegace setkala rovněž s italskými ministry vnitra a zahraničí. Na rozdíl od většiny velkých evropských zemí, které podpořily Guaidóa, je italská populistická vláda ve věci rozdělená a navenek si zachovává neutralitu. Zatímco protiimigrační strana Liga stojí za Guaidóem, její koaliční partner, protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), jej nepodpořilo - nechce se vměšovat.

Jedním ze členů delegace byl podle italské diplomacie i bývalý starosta Caracasu a lídr opozice Antonio Ledezma, který žije přes rok ve španělském exilu. Jak jeho manželka řekla novinářům, vzkaz, který delegace tlumočila Italům, byl jasný: "Podporujeme našeho současného prezidenta, kterým je Juan Guaidó. Je to demokratický prezident, který s boží pomocí dovede Venezuelu k přechodu pod vlajkou demokracie, což je to, co naše země nejvíce potřebujeme."

Ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini po schůzce se zástupci opozice ještě hovořil po telefonu přímo s úřadujícím prezidentem Guaidóem, napsala agentura AFP. Podle Salviniho mluvčího spolu vedli "přátelskou" konverzaci, ve které ministr vyjádřil "absolutní podporu" pro uspořádání svobodných voleb. Ty by se měly uskutečnit "co nejdříve".

Madurova vláda je obviňována z pronásledování opozice a z porušování lidských práv, za vinu se jí klade i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 875)