Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Už 25 let mohou být u anglikánů v Anglii ženy svěceny za kněze

Ze světa / / ČTK / mn / 13. března 2019 23:52
Už 25 let mohou být u anglikánů v Anglii ženy svěceny za kněze

Biskupka Libby Laneová
Autor: stpeteshale.org.uk

Londýn -

 Před 25 lety, 12. března 1994, vysvětila anglikánská církev v katedrále v Bristolu na západě Anglie prvních 32 žen za kněze. Rozhodnutí umožnit ženám výkon kněžského povolání přijal generální synod anglikánské církve v Londýně přes protesty Vatikánu již 11. listopadu 1992.

Přestože se církevní hodnostáři obávali, že slavnostní ceremoniál naruší anglikánští tradicionalisté, obřad přenášený živě televizní stanicí BBC se nakonec obešel bez jediného incidentu. Kontroverzní rozhodnutí však už předtím vedlo k protestům uvnitř církve a odchodu části věřících k římskokatolické církvi. Nejvíce pozornosti vzbudilo přestoupení na katolickou víru v případě manželky královnina bratrance, vévodkyně z Kentu.

Generální synod anglikánské církve pak v listopadu 2014 ženám přiznal také právo stát se biskupkami, přičemž ještě na podzim 2012 podobný návrh na biskupské svěcení žen na generálním synodu těsně neprošel. První biskupka, kterou se stala Libby Laneová, byla pak jmenována v prosinci 2014. Jako biskupky už ženy slouží v anglikánské církvi například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě a ve Spojených státech.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
ETF – pastorační a sociální práce

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jaký způsob slavení bohoslužeb je Vám v nouzovém stavu nejbližší?
Sleduji přenosy v televizi
23%
 
Poslouchám rádio
4%
 
Sleduji bohoslužby pasivně přes internet
24%
 
Zapojuji se přímo do on-line živých přenosů
12%
 
Máme vlastní rodinné bohoslužby
23%
 
Dávám si od církve a modlení konečně pokoj
13%
 
(Počet hlasů celkem: 646)