Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Velhartický farář byl odvolán kvůli podezření ze znásilňování a zneužívání žen

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 21. března 2019 17:01
Velhartický farář byl odvolán kvůli podezření ze znásilňování a zneužívání žen

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Velhartice - Českobudějovické biskupství během ledna odvolalo prakticky ze dne na den kněze Vendelína Zboroně z farnosti ve Velharticích, píše server Českého rozhlasu Plzeň.

Žádné důvody odvolání kněze ale biskupství dosud nezveřejnilo. „V zájmu zachování objektivity a presumpce neviny jsme se rozhodli, že nebudeme proces blíže komentovat. Důvodem našeho mlčení je v prvé řadě ochrana dobré pověsti všech zúčastněných, tedy i otce Zboroně,“ vysvětlil mluvčí Biskupství českobudějovického Miroslav Bína s tím, že farář Zboroň je teď ve vyšebrodském klášteře.

Server Seznam.cz pak aktuálně zveřejnil svěděctví žen ve videopořadu, kde ženy tvrdí, že je farář sexuálně zneužíval. Ten to ale v telefonickém rozhovoru s autory reportáže odmítl. Televize Seznam.cz však důsledně neuvádí jeho jméno, pouze to, že působil ve Velharticích.

Prošetření podnětů probíhá podle kodexu kanonického práva a otec biskup toto právo pouze dodržuje, protože samotný proces vede Kongregace pro nauku víry v Římě, která může diecézního biskupa pověřit určitými dílčími kroky,“ uvedl Miroslav Bína pro rozhlas.

Farníci se za svého kněze postavili a poslali na biskupství dopis na jeho podporu. Podle Bíny je ale předčasné spekulovat o tom, jestli se farář Zboroň někdy na velhartickou nebo jakoukoliv jinou farnost vrátí, dodává server https://plzen.rozhlas.cz.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
8%
 
Ano
21%
 
Ne, je nás čím dál méně
41%
 
Je to stále stejné
26%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 276)