Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Arcibiskupské lesy a statky letos vysadí téměř pět milionů stromů

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 22. března 2019 15:33
Arcibiskupské lesy a statky letos vysadí téměř pět milionů stromů

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Kroměříž -

 Arcibiskupské lesy a statky Olomouc vysadí letos na jaře v lesích v Olomouckém a Zlínském kraji téměř pět milionů mladých stromů. Loni jich bylo přes tři miliony. Nákup sazenic přijde podnik na 40 až 50 milionů korun. Novinářům to  v Kroměříži řekl výrobní ředitel společnosti Arnošt Buček. Nová výsadba nahrazuje především dřeviny, které zdecimovalo dlouhodobé sucho, kůrovec a další choroby.

Druhová skladba vysazovaných stromů se postupně mění. "V posledních letech, možná desetiletích, je to posun spíš k listnatým dřevinám. V současné době zalesňujeme řádově dvě třetiny listnatých dřevin a jednu třetinu jehličnatých. Nejvíce zastoupenými dřevinami, které vysazujeme, jsou především buk, dub z listnatých a u jehličnatých je to smrk, borovice a jedle," uvedl Buček. Nákupní ceny sazenic podle něj v posledních pěti letech kvůli kůrovcové kalamitě a nárůstu poptávky vzrostly o 20 až 30 procent. Jedna sazenice podle druhu dřeviny stojí od šesti do 15 korun.

Za ideální podmínky pro výsadbu považují lesníci chladné a vlhké počasí bez mrazů. Pracovníci společnosti proto letos zahájili výsadbu dříve než obvykle. "Letošní nástup jara je rychlý, takže jsme začali zhruba o měsíc dříve. Začali jsme na konci února. Na začátku dubna bychom mohli být hotoví," řekl vedoucí polesí Kroměříž Stanislav Hradílek.

Riziko pro vysazené stromy představují vysoké teploty a nedostatek srážek. Loni kvůli tomu v polesí Kroměříž, které zabírá plochu 7200 hektarů, uschlo zhruba dvacet procent nově vysazených dřevin. Lesníci proto doufají, že jim tentokrát se zalesňováním pomůže dostatek srážek. Novou výsadbu navíc chrání prostřednictvím plotů před zvěří, která mladé dřeviny okusuje. "Stromky musíme ochránit i proti buření, to znamená trávě, kopřivám. Až třikrát za rok je ožínáme kosou nebo křovinořezem, aby se stromeček neudusil," uvedl hajný kroměřížského polesí Jaromír Beran.

Ze zákona musí podnik do dvou let zalesnit holiny, které vznikají po těžbě kůrovcového dřeva. Největší potíže s kůrovcem má společnost v Jeseníkách a Hostýnských vrších. Její zástupci očekávají, že se kalamita bude prohlubovat. Na konci loňského roku evidoval podnik 820 hektarů holin. Podle Bučka jde o 2,5krát více ve srovnání s normálním stavem v běžném roce. "Boj s kůrovcem nás v roce 2018 stál 20 milionů korun, a to bez zalesnění, které musí následovat po odlesnění ploch. Letos to bude spíš více," uvedl Buček.

Arcibiskupské lesy a statky obhospodařují 42.500 hektarů lesa, především v Olomouckém a Zlínském kraji. V Olomouckém kraji letos vysadí zhruba 3,3 milionu sazenic, ve Zlínském asi 1,7 milionu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 875)