Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Redakce vatikánského časopisu pro ženy podala hromadnou výpověď

Ze světa / kir / / 26. března 2019 16:25
Redakce vatikánského časopisu pro ženy podala hromadnou výpověď

Lucetta Scaraffia
Autor: La Croix / Kasia Strek / CIRIC

Vatikán - Členky redakce vatikánského časopisu pro ženy, který vychází jako měsíčník novin L'Osservatore Romano, podaly hromadnou výpověď. Zdůvodnily ji tím, že se je vedení deníku snaží zdiskreditovat a "dostat je pod kontrolu mužů". Tyto snahy se podle redaktorek zintenzivnily poté, co letos napsaly o sexuálním zneužívání jeptišek kněžími. Uvedla to dnes agentura AP. Šéf deníku L'Osservatore Romano Andrea Monda obvinění redaktorek z diskreditace a ovládnutí odmítl.

"Házíme ručník do ringu, protože se cítíme obklopeny atmosférou nedůvěry...vrací se praktiky vybírání žen, které budou poslouchat," napsala v úvodníku pro dubnové vydání časopisu Women Church World jeho zakladatelka, italská novinářka a historička Lucetta Scaraffiaová. Totéž uvedla i v otevřeném dopise papeži Františkovi. Nové číslo časopisu by mělo vyjít 1. dubna, ale agentura AP už dostala text k dispozici.

Sedmdesátiletá Scaraffiaová agentuře AP řekla, že Monda už chtěl převzít vedení jejího časopisu, což ale neudělal, když mu redaktorky pohrozily hromadnou výpovědí. Women Church World vychází od roku 2012.

Scaraffiaová proslula jako feministka bojující za práva žen v církvi, volá mimo jiné po jejich zastoupení v církevních orgánech a organizacích, například i v Radě kardinálů. Tu zřídil v roce 2013 papež František jako svůj poradní sbor k reformě vedení katolické církve a tvoří ji jen muži.

"Mnoho řádových sester, které pracují na různých pozicích ve Vatikánu, se musí chovat submisivně a snášet i to, že jejich intelektuální výkony jsou přisuzovány jejich nadřízeným, zkrátka tyto ženy mizí jako individuální osobnosti," napsala Scaraffiaová v letošním lednovém čísle.

V únorovém vydání kritizovala vedení církve za to, že nepřijalo zodpovědnost za zneužívání jeptišek kněžími. V článku Scaraffiaová rovněž napsala, že některé řádové sestry musely odejít z církve, nebo byly donuceny jít na potrat, když ze znásilnění otěhotněly. Na článek reagoval i papež František, který začátkem února cestou ze Spojených arabských emirátů podle BBC poprvé veřejně přiznal případy sexuálního zneužívání řádových sester církevními činiteli.

Související články publikované v magazinu Christnet:  

Díky ženám by se církev mohla vyvázat z klerikalismu

Těžké zranění: Život bez dotyku

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
94%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 213)