Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František dorazil do Maroka, ocenil islám bez extremismu

Ze světa / kir / ČTK / 30. března 2019 23:49
Papež František dorazil do Maroka, ocenil islám bez extremismu

Ilustrační foto: Brána Bab Agnaou v marockém městě Marrákeš
Autor: wikipedie.org / Lionel Leo / Creative Commons

Rabat -

O náboženské toleranci a islámu bez radikálních projevů hovořil dnes papež František na úvod dvoudenní návštěvy Maroka, kterou chce mimo jiné posílit vazby mezi katolíky a muslimy. Před králem Muhammadem VI., který jej přivítal po příletu do metropole Rabatu, ocenil mimo jiné fakt, že se jeho zemi daří muslimské náboženství oprostit od extremismu. Informovaly o tom světové agentury.

Papež během úvodního proslovu před králem a dalšími marockými představiteli prohlásil, že všichni věřící by měli společně vzdorovat náboženskému fanatismu a extremismu, neboť je "urážkou víry a samotného Boha".

Podle Vatikánu má být cesta do Maroka, stejně jako únorová návštěva Spojených arabských emirátů, příležitostí vyslovit se proti extremismu. Maroko je považováno za spojence v boji proti islámským radikálům, extremismus často kritizuje i král Muhammad VI.

Migraci nelze řešit vztyčováním bariér

Tématem papežovy návštěvy byla i migrace, neboť Maroko se v posledním roce stalo hlavní zemí, přes kterou míří migranti ze subsaharské Afriky přes Středozemní moře do Evropy. František se setkal s několika lidmi z Nigérie, Guineje či Kamerunu, kteří do země ve snaze dostat se za moře přišli v poslední době. Ujistil je, že si zaslouží najít nový domov a že je církev "chová ve svém srdci".

"Otázka migrace nikdy nebude vyřešena vztyčováním bariér, zaséváním strachu či odmítáním pomoci těm, kteří legitimně usilují o lepší život pro sebe a své rodiny," prohlásil pontifik, jenž světové politiky ke vstřícnějšímu přístupu k migrantů vyzývá dlouhodobě.

Papež dnes obhajoval také svobodu náboženského vyznání, na níž má podle něho právo každý člověk a je "neoddělitelná od lidské důstojnosti". Toto téma je podle agentury AFP v Maroku citlivé, například kvůli výroku ministra pro lidská práva Mustafy Rámida, který loni označil svobodu vyznání za "hrozbu pro soudržnost" Maroka. Drtivou většinu obyvatel více než třicetimilionové země tvoří sunnitští muslimové, jen okolo jednoho procenta křesťané.

Spolu s marockým králem se dnes papež rovněž vyjádřil k otázce Jeruzaléma, který by podle nich měl být "místem setkávání a symbolem mírového soužití" křesťanů, muslimů a židů.

Marocké bezpečnostní složky se na úvod papežovy návštěvy vypořádaly s drobným incidentem, kdy směrem k limuzíně krále doprovázející Františkův vůz na cestě z letiště vyběhl mladý muž. Podle agentury AFP se sedmnáctiletý mladík pokusil dostat k monarchovi, neboť jej chtěl v jisté věci požádat o pomoc, policie ho však zadržela.

František, jehož návštěvu metropole sledovaly dnes v ulicích desetitisíce lidí, by měl v neděli sloužit mši a mluvit s kněžími a řádovými sestrami.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
25%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 53)