Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Liturgické předměty chrání v brněnské katedrále nehořlavý trezor

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 17. dubna 2019 13:30
Liturgické předměty chrání v brněnské katedrále nehořlavý trezor

Brněnská katedrála svatého Petra a Pavla
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Brno -

Vzácné liturgické předměty jsou v brněnské katedrále uložené v nehořlavém trezoru. Chrám na Petrově pravidelně kontrolují odborníci na požární ochranu. Má zpracovaný také plán zabezpečení a dokumentaci zdolávání požáru. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. V Paříži v pondělí večer vyhořela katedrála Notre-Dame.

Jandlová připomněla, že konstrukce střechy brněnské katedrály je ocelová ze začátku 20. století, stejně jako v případě katedrály na Pražském hradě. Oproti Notre-Dame s dřevěnými krovy je to v případě požáru značná výhoda.

Liturgické náčiní, což jsou například kalichy, monstrance, obětní misky nebo nádoby na hostie, chrání nehořlavý trezor. V brněnské katedrále nejsou vzácné relikvie.

Jihomoravští hasiči pravidelně provádějí státní požární dozor, schvalovali také dokumentaci zdolávání požárů. Z dokumentace například plyne to, že pro svařování a další práce s otevřeným ohněm se vydává písemný příkaz se seznamem požadovaných předběžných opatření. Pravidelně se konají také praktická školení o požární ochraně.

Vyšetřování příčin požáru Notre-Dame zatím podle pařížské prokuratury nedává žádný důvod domnívat se, že oheň někdo založil úmyslně. Na případu pracuje přes 50 lidí, kteří stále předpokládají, že oheň způsobila nespecifikovaná nehoda. V katedrále pracovalo několik firem na rozsáhlé renovaci.

Počátky chrámu na petrovském kopci v Brně sahají až do 70. let 12. století. V období gotiky prošel několika přestavbami, za třicetileté války vyhořel. Když papež Pius VI. bulou z roku 1777 potvrdil zřízení biskupství brněnského, byl kostel svatých Petra a Pavla povýšen na katedrálu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
8%
 
Ano
20%
 
Ne, je nás čím dál méně
41%
 
Je to stále stejné
26%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 260)