Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Husova cesta z Prahy do Kostnice oživí odkaz Jana Husa

Kraje: Plzeňský / / ČTK / 22. dubna 2019 0:21
Husova cesta z Prahy do Kostnice oživí odkaz Jana Husa

Mistr Jan Hus
Autor: Kostnická kronika / Ulrich von Richental

Tachov -

Nová turistická poutní stezka s názvem Husova cesta se otevře turistům příští týden v Tachově. Odkazuje na poslední pouť Jana Husa z Čech do německé Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. Jejím smyslem je podnítit větší zájem o naši historii, ale má také připomenout význam úcty, víry, odvahy a pokory v uspěchaném moderním světě a nabídnout lidem příležitost na chvíli tak trochu zpomalit ČTK to  řekla Lenka Křížková z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která koordinuje partnerství Husovy cesty.

Vede z Prahy na hrad Krakovec na Rakovnicku, kde Hus pravděpodobně strávil poslední dny v Čechách. "Odtud, stejně jako Husova družina, prochází stezka venkovskou krajinou severního Plzeňska a Tachovska až k česko-německým hranicím," uvedla Křížková. Z prvního německého města Bärnau pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice u Bodamského jezera na pomezí Německa a Švýcarska.

"V Čechách je Jan Hus významnou historickou osobností, přesto tu dosud nebylo možné vydat se v jeho šlépějích. Důvodem byl především nedostatek informací o konkrétní trase jeho družiny," uvedla Křížková. V Německu Hus cestoval po hlavní zemské stezce, takzvané Zlaté cestě, která dnes slouží i jako turistická trasa. Poutníci po ní mohou dojít až do Norimberku a pak pokračovat po Svatojakubské stezce až do Kostnice.

"Největším oříškem bylo vytipovat konkrétní trasu v Čechách. Ale naštěstí jsme mohli navázat na zajímavé aktivity, které se v minulosti Husovou cestou zabývaly," uvedla Křížková.

Popis jednotlivých etap stezky v Čechách je na www.husovacesta.cz. "V terénu je možné držet se především klasického turistického značení, ale moc doufáme, že se nám v nejbližších letech podaří vyznačit celou českou část jednotným logem a vybavit poutníky pasem pro sběr turistických razítek," řekla Křížková. Další krokem bude spolupráce s německými subjekty spravujícími trasy za českými hranicemi a propojení všech částí v marketingově jednotnou poutní stezku.

Partnery Husovy cesty jsou Plzeňský kraj, Společnost Husova muzea v Praze, hrad Krakovec, města a obce na stezce, tedy Kožlany, Kralovice, Bílov, Žihle, Rabštejn, Manětín, Nečtiny, Bezdružice, Planá, Tachov, Bärnau, a veřejné a neziskové organizace. První sezonu stezka zahájí 24. dubna v 10:00 v Muzeu Českého lesa v Tachově.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 899)