Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hřensko opraví barokní kostel, který dostalo od církve

Kraje: Ústecký / / ČTK / 23. dubna 2019 10:37
Hřensko opraví barokní kostel, který dostalo od církve

Kostel v Hřensku
Autor: wikipedie.org

Hřensko -

Hřensko chce opravit kostel sv. Jana Nepomuckého, který je nejníže položeným českým kostelem. Barokní památku obci na Děčínsku darovala přede dvěma lety Diecéze Litoměřická. Obec ji chce postupně opravit, zrestaurovat historické varhany a vrátit do kostelní věže zvon. ČTK to řekl starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

"Letos jsme začali opravovat střechu a okna. Sháníme také peníze na to, abychom mohli opravit fasádu," uvedl Pánek. Zatím mají v Hřensku připraveny na rekonstrukci dva miliony korun. "Zkoušíme žádat o další dotace, abychom mohli kostel, který je nejníže položeným v České republice, opravit," dodal starosta.

Po opravách vnějších částí kostela plánují v obci zrestaurovat historické varhany, které jsou od roku 1945 bez údržby. "Konzultovali jsme opravu s památkáři. Na opravy varhan se specializují tři firmy v Česku. Předběžně víme, že oprava trvá skoro rok a bude nás stát asi 800.000 korun," zmínil Pánek. Na opravu varhan chce starosta vyhlásit veřejnou sbírku. Lidé podle něho nemají v pohraničí ke kostelu vztah, veřejná sbírka na varhany by vztah k památce mohla změnit.

Nevelký jednolodní pozdně barokní kostel má v ose západního průčelí bedněnou věž, kam by starosta chtěl vrátit zvon. "Žádný zvon nemáme, protože ho v první světové válce roztavili. Proto bychom chtěli nechat odlít nový nebo nějaký zvon koupit," sdělil Pánek.

Pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z 18. století poničily v minulosti opakovaně povodně. Jeho konstrukce potrvá několik let. Hřensko s ročním rozpočtem 15 milionů korun na opravy shání prostředky především z dotací.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
13%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 900)