Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vězni si odpykají část trestu na Svatojakubské cestě

Ze světa / kir / ČTK/El País / 25. dubna 2019 14:26
Vězni si odpykají část trestu na Svatojakubské cestě

Katedrála v Santiagu de Compostela s hrobem sv. Jakuba
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Madrid -

Skupina šesti trestanců poprvé po mnoha letech opouští dveře vězení v Segovii. Jeden z nich byl za jejími zdmi více než desetiletí. Patří do zvláštní skupiny, kam byli vybráni, aby si odpykali poslední fázi výkonu trestu coby poutníci na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. S batohy na zádech jsou připraveni na zážitek, který jim má pomoci s opětovnou integrací do společnosti, až budou definitivně propuštěni, píše španělský list El País.

Marcosovi, Ivánovi, Rafovi, Adilovi, Bouthk Ourtovi a Leonciovi je mezi 28 a 45 lety. Mají různou kriminální minulost, všichni však trpěli závislostí na drogách. Skupina prošla odvykací léčbou a její členové společně překonali abstinenční příznaky. Další výzvou je reintegrace do společnosti. Věří, že jim společnost dá další šanci, ale vědí také, že tento proces nebude snadný.

Jdou s nimi dva vězeňští vychovatelé a dobrovolníci z katolické nadace Otevřené horizonty, která v uplynulých 30 letech pracuje na programech sociální integrace vězňů. Jesús Hernández, vedoucí skupiny, je zkušeným odborníkem na drogovou závislost a reintegrační programy. "Ta zkušenost je jedinečná, je to forma osobního růstu a cesta, jak si vyzkoušet nový svět, který je čeká. Je to vůbec nejlepší terapie," říká Hernández, který se sám zúčastnil i jiných poutí.

"Při této příležitosti čelíme tvrdým zážitkům, jako v samotném životě," vysvětluje. Vítr a déšť skupinu pronásledoval téměř celou cestu. "Byli však duševně připraveni, naučeni se překonávat a nikdo z nich pochod předčasně neukončil, ani se ho nepokusil vzdát. Přesně naopak," řekl Hernández, kterého potěšilo, že skupina již brzy dorazí do katedrály v Santiagu de Compostela, cíli jejich putování.

Zážitky jako tento obnáší spoustu byrokracie. "Je zásadní, aby tam byli lidé, kteří věří, že reintegrace je možná, jako soudce José Julio Castro, který dohlíží na výkon trestů na španělském nejvyšším soudu," vysvětluje Hernández. Současnou pouť umožnili také představitelé místní samosprávy či Červený kříž, který poskytl logistickou podporu.

"Musíme si být vědomi, že drogová závislost je jedním z nejnaléhavějších problémů mezi vězni," říká Hernández. "Ačkoliv heroin a AIDS nyní nepředstavuje takové nebezpečí, jsou zde nové případy závislosti, jako například syntetické drogy, které mají dopad na duševní zdraví více než na fyzické a způsobují také větší újmu na zdraví."

Až resocializační program skončí, vychovatelé vyhodnotí, nakolik jim pouť pomohla při propuštění na svobodu. "Téměř každý se bojí ocitnout se tam venku ve společnosti bez jakýchkoliv příležitostí," tvrdí Hernández. "Společnost si musí uvědomit, že toto je součástí terapie, že tito vězni zaplatili za své chyby a snaží se prorazit si cestu vpřed. Být bývalým vězněm je velké stigma a pro společnost to představuje velkou výzvu. Musíme se k nim postavit lidsky."

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

MOdlitba za domov 2019
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Je vám blízká iniciativa reprezentovaná Gretou Thunberg?
Ano
39%
 
Částečně
6%
 
Ne
54%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 592)