Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Střelec z kalifornské synagogy podle policie asi jednal sám

Ze světa / / ČTK / 30. dubna 2019 15:28
Střelec z kalifornské synagogy podle policie asi jednal sám

Ilustrační foto
Autor: Christnet.cz / Vít Luštinec

San Diego (USA) -

Policejní vyšetřovatelé se domnívají, že muž, který v sobotu v synagoze v kalifornském městě Poway poblíž San Diega zabil ženu a další tři lidi zranil, jednal sám a nebyl součástí žádné organizované skupiny. Devatenáctiletý John Earnest, podezřelý z vraždy a z trojnásobného pokusu o vraždu, je nyní ve vazbě. Vyšetřovatelé z FBI dnes oznámili, že varování o útoku dostali pět minut před činem, nestihli ale zasáhnout.

Čtyři lidé byli po střelbě převezeni do nemocnice. Šedesátiletá Lori Kayeová, která patřila před třemi desetiletími k zakladatelům místní židovské náboženské obce, zraněním podlehla. Další tři zranění - rabín, osmiletá dívka a její strýc - už byli z nemocnice propuštěni.

S rabínem Yisroelem Goldsteinem hovořil americký prezident Donald Trump, aby ho i další oběti podpořil. "Skvělý člověk. Přišel nejméně o jeden prst a jediné, o co se zajímal, je pomoc ostatním. Opravdu výjimečné!" napsal dnes Trump na twitteru. Rabín má zraněné obě ruce, jeden z prstů lékaři zachránit nedokázali.

Zástupci vyšetřovatelů dnes novinářům oznámili, že zhruba pět minut před útokem dostali prostřednictvím sociálních sítí a telefonátu anonymní varování. O osobě útočníka ani místě útoku se ale žádné podrobnosti nedozvěděli, a tak nebylo možné střelbě zabránit.

Osoba stejného jména jako pravděpodobný střelec navíc krátce před útokem umístila na internetu protižidovský vzkaz. Podle agentury AP v něm mimo jiné tvrdí, že útok pomohl naplánovat a financovat známý youtuber. Podle místního šerifa Williama Gorea nyní úřady zkoumají zprávy na sociálních sítích a zločin vyšetřují jako možný útok z nenávisti.

Ve vzkazu autor píše, že se inspiroval teroristickým útokem na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, kde australský pravicový extremista zabil 50 lidí. Napsal také, že inspirací byl i loňský útok v synagoze v Pittsburghu.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)