Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Tomáš Halík oceněn za odboj a odpor v době normalizace

Domácí zpravodajství / juml / ČKA/red / 30. dubna 2019 14:33
Tomáš Halík oceněn za odboj a odpor v době normalizace

Tomáš Halík
Autor: Christnet / Vít Luštinec

Praha -

Náměstek ministra obrany Pavel Beran dnes předal Tomáši Halíkovi dekret a pamětní medaili účastníka odboje a odporu proti komunismu za aktivní protikomunistickou činnost, „spočívající v aktivitách k prosazení svobody náboženského vyznání, v autorském zapojení do tvorby samizdatových periodik, v podílu na tvorbě dokumentů vypovídajících o situaci křesťanů v Československu a v aktivním podílu na vyhlášení a organizaci Desetiletí duchovní obnovy národa“. Christnet o tom informovala Česká křesťanská akademie.

Tomáš Halík se v roce 1972 stal členem tajné skupiny kněží podzemní církve, 21.10. 1978 byl tajně vysvěcen na kněze, účastnil se přípravy a vzdělávání dalších kněží, působících v ilegalitě, spojoval skupiny náboženského, kulturního a politického disentu. Od poloviny 80. let byl spolu s Otou Mádrem a Josefem Zvěřinou hlavní oporou kardinála Tomáška v době, kdy se tento pražský arcibiskup stal symbolem duchovního odporu vůči komunistické totalitě. Dochované dokumenty StB označují Halíka spolu s Mádrem za „čelného exponenta nelegální řím. kat. církve“. Halík přes nátlak odmítl jakoukoliv spolupráci s StB (která na něj vedla pro podezření z „nepřátelské činnosti v ilegálních strukturách církve“ spis s názvem „Kazatel“), a proto musel opustit své zaměstnání a byl vystaven šikanám.

„Vážím si dnešního ocenění, protože se s nečestnými útoky setkávám i po pádu komunismu,“  říká Tomáš Halík. V roce 2011 vypustil Petr Hájek, tehdejší spolupracovník prezidenta Václava Klause, do bulvárního tisku lživou zprávu, že si Halík své svěcení vymyslel a že užívá neoprávněně akademický titul profesora. Církevní i univerzitní autority obě tvrzení jednoznačně vyvrátily zveřejněním příslušných dokumentů, nicméně se podobné fake-news  objevují na dezinformačních sociálních sítích dodnes. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)