Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Polská policie zadržela aktivistku za urážku náboženského cítění

Ze světa / / ČTK / 7. května 2019 14:11
Polská policie zadržela aktivistku za urážku náboženského cítění

Upravená ikona Panny Marie Čenstochovské, která se objevila na plakátech v Polsku.
Autor: queer.pl

Varšava -

Polská policie  o šesté hodině ráno vtrhla do bytu aktivistky pořádající protivládní demonstrace, zadržela ji a po několik hodin ji vyslýchala kvůli podezření, že se dopustila urážky náboženského cítění věřících v převážně katolickém Polsku plakáty s Pannou Marií se svatozáří v barvách duhy, která je symbolem hnutí za práva sexuálních menšin. O zadržení aktivistky Elžbiety Podlešné informovala polská média. Za urážku náboženského cítění ji hrozí až dva roky vězení.

Nevládní organizace Amnesty International (AI) vyjádřila nad případem "krajní znepokojení" a vyzvala polské úřady, aby přestaly obtěžovat pokojné demonstranty a aktivisty, včetně zatýkání lidí hájících svá práva. "Omezování aktivistů ve svobodném vyjádření jejich názorů je nezákonné a musí okamžitě přestat," zdůraznila Barbora Černušáková z AI.

Šest policistů podle listu Gazeta Wyborcza vtrhlo do varšavského bytu jednapadesátileté Podlešné o šesté ráno, byt prohledali a zabavili mobilní telefon, počítače a další zařízení. Poté ji odvezli na policejní velitelství v Plocku, kde ji téměř pět hodin vyslýchali. "Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně 24 hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, tak ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna," řekla sama aktivistka. "Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec," dodala.

K urážce náboženského cítění se nepřiznala, ani k vylepování zmíněných plakátů v Plocku. "Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům," řekla.

Ministr vnitra Joachim Brudziński na twitteru ohlásil, že policie zadržela podezřelou ze zhanobení čenstochovské madony, po staletí uctívané Poláky, a poděkoval policii za správný postup. "Žádné řeči o svobodě a 'toleranci' nedávají nikomu právo urážet cítění věřících," zdůraznil.

Na plakáty s čenstochovskou madonou s duhovou svatozáří si minulý měsíc stěžovali polští katoličtí biskupové.

Aktivisté naopak na sociálních sítích šíří zmíněný plakát. "Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi," napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky. "Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podlešnou. Za Marii v duhové svatozáří. V Polsku. V Evropě. V roce 2019," pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout "10.000 duhových Marušek" během 24 hodin.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
VOS Caritas

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)