Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V neděli se má v polských kostelích číst omluva biskupů

Ze světa / / ČTK / 25. května 2019 23:11
V neděli se má v polských kostelích číst omluva biskupů

Ilustrační foto: Varšava
Autor: Wikipedia.org

Varšava -

V neděli mají faráři v katolických kostelích v Polsku přečíst dopis biskupů věřícím, ve kterém se preláti omlouvají, že neudělali dost pro to, aby zabránili sexuálnímu zneužívání dětí a mladistvých duchovními. Podle polských médií jde o reakci církve na dokumentární snímek Jen to nikomu neříkej o zamlčovaných zločinech duchovních, který na internetu už viděly miliony Poláků.

"Přiznáváme, že jako pastýři církve jsme neudělali vše, abychom zabránili křivdám," praví se v dopise, na kterém se preláti usnesli ve středu. Připustili, že právě zmíněný dokumentární film je přiměl uvědomit si "nesmírnost utrpení" obětí. "Neexistují slova, která by vyjádřila náš stud vyvolaný sexuálními skandály s účastí duchovních; jsou důvodem k pohoršení a vyžadují odsouzení, jakož i vyvození přísných důsledků," dodali.

Arcibiskup Wojciech Polak, který stojí v čele polské církve, oznámil, že preláti začínají pracovat na "systémové odpovědi" na problém. Ten má podle mluvčího episkopátu Piotra Studnického zahrnovat vybudování profesionálního systému ohlašování případů, prevenci i právní a psychologickou pomoc obětem.

"Nikdo si asi nemyslí, že tím pedofilní aféra v církvi hned skončí," poznamenal dnes zpravodajský server Onet a připomněl, že zatímco v mnohem menším Irsku už došlo k odhalení desítek tisíc případů, v Polsku jen několika stovek a až dosud žádný prelát nenesl odpovědnost za jejich utajování. Navíc všechny případy odhalili lidé stojící mimo církev. "Schopnost církve dosáhnout své vlastní očisty se ukázala být nulová," zdůraznil.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza dnes dopodrobna popsal, jak gdaňský arcibiskup Slawoj Leszka Glódž roky chránil kněze, odsouzeného za sexuální obtěžování patnáctileté dívky. V médiích znějí jména i dalších prelátů, obviňovaných ze zametání zločinů pod koberec a chránění viníků.

Podle polské církve celkem 382 kněží a řeholníků (z více než 40.000) mezi lety 1990 až 2018 ublížilo celkem 625 dětem. Z 877 osob, kteří si podle úřadů momentálně odpykávají za mřížemi tresty za sexuální zneužívání dětí, jsou jen dva duchovní, upozornila televize TVN 24 na závěr příspěvku o "zákonu mlčení", chránící "klerikální pedofily".

V silně katolické zemi se církevní skandál stal jedním z hlavním témat před volbami do Evropského parlamentu, a to tím spíše, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je považována za silně spjatou s církví. Teď ji ovšem kritici vyčítají, že zločiny duchovních pomáhala skrývat. V průzkumech před nedělními eurovolbami se PiS přetahuje o vedení s opoziční Evropskou koalicí. A komentátoři již spekulují, zda v případě, že PiS nevyhraje, nebudou sečteny dny premiéra Mateusze Morawieckého, zatíženého i aférou okolo údajného obohacení se utajovanými obchody s církevními pozemky.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Jak hodnotíte pastorační praxi katolické církve vůči homosexuálům?
Je dostatečně vstřícná
17%
 
Respektuje jejich orientaci, ale souhlasím, že dle katechismu církev odmítá jejich sexuální život
31%
 
Požadavky katechismu by se měly změnit, nelze vyžadovat celibátní chování od všech homosexuálů
20%
 
Je velmi negativní až vulgární navzdory požadavkům katechismu
32%
 
(Počet hlasů celkem: 163)