Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Veřejné sbírky podporují památky. Z nejúspěšnější získá projekt na obnovu zvonů 817 tisíc korun

Domácí zpravodajství / kir / Propamatky.info / 2. června 2019 0:26
Veřejné sbírky podporují památky. Z nejúspěšnější získá projekt na obnovu zvonů 817 tisíc korun

Obálka časopisu PROPAMÁTKY, který vydává Institut pro památky a kulturu, o.p.s.
Autor: propamatky.info

Praha - Výsledky osmého ročníku soutěže veřejných sbírek byly slavnostně vyhlášeny 28. května v refektáři dominikánského kláštera v Praze. Projekt dlouhodobě upozorňuje na různorodé možnosti, jak financovat záchranu a obnovu historických objektů.

V letošním roce soutěž opět tvořily tři kategorie. V první byla oceněna finančně nejúspěšnější sbírka ukončená v roce 2018. Cenu veřejnosti tradičně rozhodlo on-line hlasování na stránkách projektu. V poslední kategorii hodnotila redakce PROPAMÁTKY úroveň prezentace sbírek.

Finančně nejúspěšnější se za rok 2018 stala veřejná sbírka s názvem Návrat zvonů do farního kostela Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách. Dárci do ní přispěli 817 tisíci korunami. Byla ukončena předčasně, protože se potřebnou částku podařilo shromáždit již za 5 měsíců.

První místo v kategorii Cena veřejnosti obsadila veřejná sbírka na pořízení dobřanských varhan, kterou vyhlásil na dobu neurčitou nadační fond Přátelé dobřanských varhan. Letos se zúčastnilo 250 sbírek, kterým bylo zasláno více než 7 300 hlasů. Prvních 10 finalistů si mezi sebou rozdělilo celkem 100 tisíc korun.

Cenu redakce PROPAMÁTKY získala v letošním roce také veřejná sbírka pořádaná Přáteli dobřanských varhan. Zaujala vizuálně přehlednou on-line prezentací celého projektu a nabídkou více možností, jak jej podpořit, spojenou i s aktivním využíváním sociálních sítí při propagaci akcí spojených se sbírkou. Tato soutěžní kategorie upozorňuje na nevšední příklady, protože nápaditá prezentace velmi úzce souvisí s úspěšností veřejných sbírek.

Historicky podruhé se předávalo čestné uznání, které bylo tentokrát uděleno Janě a Pavlu Prouzovým za postupnou obnovu pivovaru Lobeč a zajištění finančních zdrojů souvisejících s oživením tohoto historického objektu.

Projekt organizuje Institut pro památky a kulturu od roku 2012. Jeho součástí je také konference, jejímž hlavním tématem bylo v letošním roce podnikání v památkách. Partnery setkání bylo Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav a Asociace krajů České republiky. Bližší informace o vítězích osmého ročníku naleznete na stránkách MÁME VYBRÁNO.

Institut pro památky a kulturu se prezentuje i na webových stránkách PROpamatky.info  a vydává časopis v tištěné podobě PROPAMÁTKY, který lze získat ZDE.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
45%
 
Spíše ano
3%
 
Spíše ne
5%
 
Ne
47%
 
(Počet hlasů celkem: 370)