Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Biskupství brněnské nechá upravit presbytář katedrály na Petrově

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 10. července 2019 16:37
Biskupství brněnské nechá upravit presbytář katedrály na Petrově

Návrh úpravy liturgického prostoru v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně
Autor: Biskupstvi.cz

Brno - Prostor kolem oltáře katedrály svatých Petra a Pavla v Brně čekají změny. Brněnské biskupství vybralo návrh architektů Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné. Zástupci brněnské diecéze dnes návrh představili novinářům.

„Hlavním detailem úpravy presbytáře je bronzová síť. Jedná se o nový ornament, inspirovali jsme se stávajícím retabulem. Síť připomíná rybářské prostředí, ze kterého pocházeli apoštolové, hlavně tedy apoštol Petr,“ uvedl architekt Todorov. Retabulum neboli retábl je oltářní nástavec se sochami či obrazy.

Nepravidelnou strukturu sítě navrhla Magdalena Říčná. Při detailním pohledu je možné vidět atributy svatých Petra a Pavla, například loď, klíč, meč nebo kohouta."Soutěž jsme vyhlásili 1. února 2019. Oslovili jsme deset autorů, kteří se zabývají sakrálními prostory. Ve stanoveném termínu 7. června 2019 návrhy dodali čtyři autoři," uvedl ředitel Diecézního muzea v Brně Martin Motyčka. Porota poté vybrala návrh architektů Říčného, Todorova a Říčné.

„Chtěli jsme upravit prostor presbytáře tak, aby ambon, oltář i sedadlo pro kněze odpovídaly jednotě katedrály,“ řekl biskup Vojtěch Cikrle. Úprava presbytáře podle návrhu architektů může začít až po konzultacích s Národním památkovým ústavem.

Katedrála na Petrově patří k nejvýznamnějším brněnským architektonickám památkám, její siluetu zná z desetikoruny nejspíš každý Čech. Počátky dnešní katedrály sahají až do 11. až 12. století, současná novogotická podoba je z počátku 20. století.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 551)