Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Polskému poslanci vadí označení „před naším letopočtem“

Ze světa / vlu / ČTK / 14. srpna 2019 14:39
Polskému poslanci vadí označení „před naším letopočtem“

Právo a spravedlnost (polsky Prawo i Sprawiedliwość, zkratka PiS) je polská sociálně konzervativní politická strana
Autor: Wikipedia.org

Varšava - Poslanec za polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (Pis) se obrátil na ministry kultury a školství, aby se zasadili o to, že už se na veřejnosti nebudou používat výrazy „před naším letopočtem“ a „našeho letopočtu“. Jde podle něho o přežitek z dob komunismu. Informují o tom polská média.

Zbigniew Dolata chce, aby tato označení uváděná v souvislosti s udáváním roků zmizela ze školních učebnic a jiných didaktických pomůcek nebo třeba z publikací a katalogů doprovázejících výstavy. „Jejich zavedení bylo v dobách Polské lidové republiky (označení Polska za komunismu – pozn. red.) pro komunisty důležitým prvkem sovětizace Polska,“ vysvětluje poslanec. Místo toho by se v textech, k nimž se dostává široká veřejnost, mělo u označení roků uvádět „před Kristem“ a „po Kristu“, případně Anno Domini, tedy léta Páně. Dolata tvrdí, že zavedení těchto změn by bylo výrazem úcty k tradici Polska a jeho kulturní identitě.

Také v Česku se v minulosti debatovalo o používání spojení označujících letopočty.

Dolata připomněl, že v posledních letech mizejí z veřejného prostoru názvy ulic nebo pomníky spojované s obdobím komunismu. Příslušný zákon k tomu parlament přijal v roce 2016, tedy už za současné vlády národně-konzervativní formace PiS. Tato strana za jeden ze svých důležitých úkolů považuje očistit veřejný život od dědictví komunismu.

Polsko si stejně jako Česko a další země středovýchodní Evropy letos připomíná 30 let od pádu komunistického režimu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Je vám blízká iniciativa reprezentovaná Gretou Thunberg?
Ano
39%
 
Částečně
6%
 
Ne
54%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 527)