Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 120 lety byla zasvěcena synagoga v Čáslavi

Kraje: Středočeský / / ČTK / 3. září 2019 9:06
Před 120 lety byla zasvěcena synagoga v Čáslavi

Synagoga v Čáslavi
Autor: www.wikipedie.org / Ondřej Kořínek / Wikipedia Commons

Praha -

Synagogu v Čáslavi, která byla slavnostně zasvěcena před 120 lety, 3. září 1899, si zdejší židovská obec postavila jako náhradu za starší modlitebnu. Svému účelu sloužila až do druhé světové války, ještě 15 let po ní pak byla využívána jako sklad mýdla. Od roku 1970 synagogu využívalo městské muzeum. Majitelem stavby, která je dnes kulturní památkou, je od roku 1994 Židovská obec v Praze, která zahájila její postupnou rekonstrukci.

Synagoga byla postavena v maurském slohu s bohatou výzdobou. Autorem projektu byl vídeňský architekt a stavební rada Wilhelm Stiassny (autor dalších tří synagog v dnešní ČR). Jedná se o dvoupatrovou budovu s mohutným obloukem ve střední části fasády, v jehož středu se nachází rozeta s Davidovou hvězdou, oblouky doplňují také okna a vstupní portál. Některé detaily bohužel podlehly nacistické devastaci. Celkově bývalo v synagoze 250 míst k sezení.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Jak hodnotíte pastorační praxi katolické církve vůči homosexuálům?
Je dostatečně vstřícná
17%
 
Respektuje jejich orientaci, ale souhlasím, že dle katechismu církev odmítá jejich sexuální život
31%
 
Požadavky katechismu by se měly změnit, nelze vyžadovat celibátní chování od všech homosexuálů
20%
 
Je velmi negativní až vulgární navzdory požadavkům katechismu
32%
 
(Počet hlasů celkem: 187)