Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Krakovská arcidiecéze propustila tři pracovnice proto, že nejsou vdané

Ze světa / / ČTK / 24. září 2019 13:11
Krakovská arcidiecéze propustila tři pracovnice proto, že nejsou vdané

Ilustrační foto: Rynek (hlavní náměstí) v Krakově
Autor: Wikipedia.org / Rj1979 / Wikimedia Commons

Krakov -

Krakovská arcidiecéze propustila ze svého tiskového oddělení tři pracovnice, jež nemají manžela. Zástupci polské katolické církve to uvedli v prohlášení, v němž reagovali na zprávy médií o tom, že v arcidiecézi přišlo bez varování o práci pět žen, které mají rodiny. Upřesnili, že šlo jen o tři ženy, které nejsou vdané. Dotyčné tvrdí, že právě to bylo důvodem, proč dostaly výpověď.

"Zbývající dvě pracovnice, které v soukromém životě coby matky se svými manželi vytvářejí katolické rodiny, zůstávají v tiskovém oddělení krakovské arcidiecéze," dodali zástupci církve v prohlášení.

Joanna Adamiková, jedna z trojice, která přišla o práci, na facebooku napsala, že se svými kolegyněmi byla propuštěná kvůli tomu, že nemají manžela. Označila se za praktikující katoličku, která se dobrovolně rozhodla žít bez manžela a která vychovává adoptované děti. Další kolegyně také nemá manžela a působí jako pěstounka, třetí z nich nemá ani muže, ani děti. "Máme to chápat tak, že pro věřící, praktikující matky samoživitelky rovněž pro ty s adoptovanými dětmi není v katolické církvi místo a nemohou jí sloužit?" ptá se Adamiková.

Ukázalo se rovněž, že pracovnice tiskového oddělení nebyly v klasickém zaměstnaneckém poměru, ale že s nimi krakovská arcidiecéze uzavřela jen dohodu o provedení práce. Na jejím základě lze pracovníka snáze propustit.

Adamiková uvedla, že důvody propuštění, o němž rozhodl arcibiskup Marek Jendraszewski, jim nikdo řádně nevysvětlil, dozvěděly se jen to, že vzniká nový tým tiskového oddělení. Jendraszewski se s nimi nesešel.

Postup krakovské arcidiecéze kritizuje Grzegorz Ilnicki, polský právník specializující se na pracovní právo. Skutečnost, že zástupci církevních úřadů udělali rozdíl mezi pracovnicemi, které uzavřely sňatek, a těmi, které v manželství nežijí, je podle něj nepřípustná. "To, jakým způsobem si tyto paní zorganizují soukromý život, nemá pro zaměstnavatele žádný význam. Kurie dokonce nemá právo o nich takové informace shromažďovat," řekl portálu oko.press. Arcidiecéze také podle něho měla s ženami navázat klasický pracovní poměr a důvod jejich propuštění jim měla písemně vysvětlit.

"A copak se tesař Josef neujal svobodné dívky, která byla v očekávání? U Jendraszewského by měla smůlu," komentoval celou věc na twitteru bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v narážce na pannu Marii a Josefa, kteří se spolu podle bible zasnoubili v době, kdy byla Marie těhotná.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
11%
 
Spíše ano
0%
 
Spíše ne
0%
 
Rozhodně ne
89%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 88)