Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zádušní liturgie za Karla Gotta se v katedrále uskuteční 12. října. V ten bude i státní smutek

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 4. října 2019 12:22
Zádušní liturgie za Karla Gotta se v katedrále uskuteční 12. října. V ten bude i státní smutek

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Na návrh premiéra Babiše vláda vyhlásí na sobotu 12. října státní smutek v souvislosti s úmrtím zpěváka Karla Gotta. V ten den se bude konat oficiální pohřeb se státními poctami, včetně zádušní mše v chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Manželka Karla Gotta vyjádřila s touto formou pohřbu svůj souhlas. Nebude se ale jednat o státní pohřeb, který je vyhrazen především zesnulým představitelům státu, ale pohřeb se státními poctami. Liturgii za Karla Gotta ve svatovítské katedrále bude sloužit kardinál Dominik Duka. Katolický kněz Tomáš Petráček nicméně rozhodnutí uskutečnit pohřeb se státními poctami, i s aktivní rolí církve, nepovažuje za štastné a v rozhovoru pro Českou televizi  mimo jiné poukazal na to, že nedávno zemřeli i jiné osobnosti, které by měli mít pohřeb se státními poctami, jako byl například politický vězeň Jiří Stránský. 

Zádušní mše, známá i jako rekviem, je zvláštní bohoslužba, při které se pozůstalí loučí se zemřelým a modlí se za spásu jeho duše. Je tradiční zejména v římskokatolické církvi, termín se ale používá také u anglikánů a v některých luteránských církvích. Mše, které mají podobný smysl, ale používají jinou formu, se slouží také v dalších křesťanských církvích (pravoslavné a řeckokatolické, kde je známá pod názvem panychida, nebo u metodistů).

Bohoslužbu může kněz sloužit buď jako součást pohřebního obřadu přímo v den posledního rozloučení s nebožtíkem, nebo v jiný den, například i před vlastním pohřbem. V případě Gotta bude zádušní mše sloužena 12. října, tedy den poté, co se s ním veřejnost bude moci rozloučit na Žofíně. Zádušní liturgie se slouží také jako vzpomínkové akty za dávno zemřelé, celé rodiny nebo za skupiny lidí (popravení po bitvě na Bílé hoře, padlí během válek, oběti nacismu či komunismu).

Rekviem v katedrále

V posledních letech sloužil arcibiskup Dominik Duka v katedrále svatého Víta zádušní bohoslužby například během posledního rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 nebo při pohřbu Dukova předchůdce Miloslava Vlka v březnu 2017. Rekviem se ve svatovítské katedrále sloužilo také v dubnu 2010 za kardinála Tomáše Špidlíka, o dva roky dříve za herce Radovana Lukavského, v roce 2005 za papeže Jana Pavla II. nebo v listopadu 1999 za lidoveckého politika Josefa Luxe.

Svatovítská katedrála bývá místem pravidelných vzpomínkových bohoslužeb. Například za oběti heydrichiády, při které se čtou jména 294 vlastenců zavražděných nacisty, nebo každoroční rekviem za krále Jana Lucemburského. V lednu 2012 pak liturgie v katedrále zahájila vzpomínkové akce ke čtyřstému výročí úmrtí císaře Rudolfa II. V červnu 2014 také rekviem, které sloužil arcibiskup Dominik Duka, připomněla sto let od vypuknutí první světové války.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
9%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
40%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 298)