Ve Vatikánu začíná synoda o Amazonii, má řešit i svěcení ženatých mužů
Ze světa / jkkb / ČTK, red, kb / 6. října 2019 19:27Vatikán - Ve Vatikánu dnes začíná biskupská synoda zaměřená na situaci katolické církve v oblasti Amazonie, během níž budou biskupové a další účastníci synody debatovat mimo jiné o ekologických otázkách, ale i o možnosti kněžského svěcení pro ženaté muže. Shromáždění římskokatolických biskupů svolané papežem Františkem, předcházela řada setkání v Amazonii samé.
Vatikán už v červnu v pracovním dokumentu týkajícím se programu synody uvedl, že biskupové by se měli vyjádřit k "možnosti kněžského svěcení v nejodlehlejších oblastech regionu pro starší muže, nejlépe ctěné členy komunity domorodého původu, i když mají stálou rodinu". Věřící v Amazonii se často musejí kvůli nedostatku kněží obejít bez zpovědi, bohoslužeb i svátostí dlouhé měsíce a svěcení ženatých mužů by mohlo situaci vylepšit.
Možnost prolomení pravidla kněžského celibátu, které nevylučuje ani papež František, ale v církvi vzbuzuje i kritiku. Podle některých by se svěcení ženatých mužů mohlo stát precedentem a rozšířit se i mimo oblasti s nedostatkem kněží.
"Musíme přemýšlet nad tím, zda to, jak jsou v církvi začleněny kněžské úřady a jak se muži a ženy na činnosti církve podílejí, má zůstat neměnné, anebo jestli jsou změny potřeba," řekl agentuře AP peruánský biskup José Javier Travieso. Ten se stará o vikariát o rozloze Portugalska, kde o 140.000 věřících pečuje pouhých 14 kněží.
Kromě nedostatku duchovních se na sněmu bude hodně mluvit zejména o ochraně přírody, o rozsáhlých požárech amazonského pralesa a o domorodých komunitách. Synod biskupů z Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Guayany, Surinamu a Francouzské Guayany potrvá do 27. října.
Papež odsoudil požáry propukající kvůli ničivým zájmům
Papež František dnes v kázání na úvod biskupské synody o Amazonii odsoudil požáry v Amazonií. "Oheň zažehnutý zájmy, které ničí, jako byl ten, co nedávno zdevastoval Amazonii, není tím ohněm z evangelia," uvedl podle agentury AFP papež. Tento druh ohně má podle něj za cíl "spálit různorodost a dát jednotnou podobu všemu".
Papež podle AP svým způsobem synodu zahájil již minulý rok, když při setkání s domorodými obyvateli v Peru kritizoval spotřebitelskou chamtivost. Ta podle něj ničí deštné pralesy v Amazonii a tím i jejich původní obyvatelstvo.
Synoda o Amazonii byla zasvěcena sv. Františkovi
Ještě před zahájením synody se ve Vatikánských zahradách v den liturgického svátku sv. Františka z Assisi konala modlitba za stvoření, které se účastnili zástupci amazonských domorodců, Světového katolického hnutí pro klima, bratři františkáni i papež. Zvláštní intencí bylo zasvěcení Synody o Amazonii právě sv. Františkovi. Třetí shromáždění římskokatolických biskupů svolané papežem Františkem, jež začne příští neděli 13. října, předcházela řada setkání v Amazonii samé.
Jak zdůraznil v rozhovoru pro pořad Hergot na Radiu Wave 29. září teolog Tim Noble, přípravný dokument k Synodě má rysy teologie osvobození. Nejprve analyzuje společenské problémy, poté na ně odpovídá v duchu křesťanské radostné zprávy a nakonec vybízí k jednání prostřednictvím politické akce.
Několik zástupců amazonského původního obyvatelstva ve Vatikánu během modlitby zpívalo a tančilo v blízkosti předmětů symbolizujících vodu, zemi, setbu i bolest mučedníků. Prefekt Úřadu pro integrální lidský rozvoj kardinál Peter Turkson poté zdůraznil Františkova slova z dopisu k Mezinárodnímu dni modliteb za péči o stvoření z tohoto roku, kde se papež s naléhavostí vrací k tématu času. Apeluje na změnu ve způsobu a míře konzumace v životě jednotlivců. Vedle toho zároveň vyzývá křesťany, aby se nezastavovali jen u prorockých gest „čtení znamení času“, ale aby plně využívali duchovní moudrosti a vědeckých poznatků a nebáli se jich.
Předtím, než přinesli zástupci domorodců několik hrstí hlíny z Amazonie, Indie a Assisi a papež zasadil ve vatikánských zahradách strom, odkryla sestra Liliana Franco z konfederace jihoamerických řeholníků význam tohoto gesta. Nechala se inspirovat jeho tělesným vyjádřením a hovořila o rozpoznání příhodné chvíle, o nezbytnosti sklonit se a o důvěře v Boží plány, které jsou neskonale dynamičtější než lidské projekty.
Synoda o Amazonii je právě touto důvěrou v dynamiku Boží motivována. Bude se věnovat probuzení; jak záchraně amazonského pralesa, tak situaci v církvi a roli žen.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Související zprávy a články
Archeologové v Etiopii našli pozůstatky starověkého kostela
14. 12. 2019 12:48 VysočinaKlášter Želiv si připomněl opata Tajovského, zemřel před 20 lety
12. 12. 2019 18:40Ministerstvo školství souhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu ohledně hidžábu
Aktuální zprávy

Muzeum regionu Boskovicka otevřelo výstavu o kardinálu Špidlíkovi
11.12.2019 23:59Asi dvě stovky lidí se účastnily bohoslužby za oběti střelce v Ostravě
11.12.2019 23:55Číhošťský zázrak se stal před sedmdesáti léty záminkou pro perzekuci církve
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.