Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Německem otřásl útok na synagogu v Halle; ve městě jsou dva mrtví

Ze světa / / ČTK / 11. října 2019 13:18
Německem otřásl útok na synagogu v Halle; ve městě jsou dva mrtví

Ilustrační foto - Židé s typickými jarmulkami
Autor: Wikipedia.org / David Berkowitz / Wikimedia Commons

Berlín -

Německem ve středu otřásl útok na synagogu a židovský hřbitov v Halle na východě země. Zemřela při něm jedna žena. Jeden muž byl zastřelen v nedalekém rychlém občerstvení a nejméně dalšídva lidé utrpěli střelná zranění. Jednoho podezřelého už policie zadržela, po dalším nejméně jednom pachateli stále pátrá. Čin může mít pravicově extremistické pozadí. V ulicích Halle jsou stovky policistů a lidé nemají vůbec vycházet ven. Řada německých měst a také Česká republika zpřísnily bezpečnostní opatření u židovských objektů.

Útok na synagogu se odehrál kolem 12:00. Útočníci se snažili dostat dovnitř náboženské stavby i na židovský hřbitov. "Přes kameru naší synagogy jsme viděli, že se těžce vyzbrojený pachatel s ocelovou helmou a zbraní snaží otevřít naše dveře," řekl listu Stuttgarter Zeitung předseda místní židovské obce Max Privorozki. V synagoze podle něj v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) bylo až 80 lidí. Ven z budovy mohli až vpodvečer.

Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou, druhá v rychlém občerstvení s kebabem, které se nachází nedaleko. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými kořeny. Zřejmě i kvůli tomu německé nejvyšší státní zastupitelství hovoří o dostatku indicií, že by mohlo jít o pravicově extremistické činy. Proto také nejvyšší prokuratura, která se v Německu věnuje teroristickým činům, vyšetřování vede.

Policii se podařilo zadržet jednoho podezřelého, který z místa činu ujížděl ve voze taxi. Podrobnosti o něm zatím nesdělila. Po dalším podezřelém dále pátrá. Podle magazínu Spiegel vychází z toho, že pachatelé byli dva. Jeden z nich měl podle německých médií směřovat k Lipsku, což ale policie popřela. Na záběrech z Halle je vidět maskovaný ozbrojenec. Podle svědků ozbrojenci použili i granáty.

Obyvatele města, v němž je přerušena hromadná i železniční doprava, policie opakovaně vyzvala, aby vůbec nevycházeli ven. Totéž doporučila i občanům nedalekého Landsbergu, kde se dnes také střílelo. Jestli spolu činy souvisí, není jasné. Na střelbu v Halle, které má 234.000 obyvatel, reagovala i další města. Ostrahu synagog zpřísnily například Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Drážďany nebo Lipsko. Kontroly u židovských objektů a na ruzyňském letišti zvyšuje také česká policie.

Na tragédii v Halle reagovala řada politiků, kteří činy tvrdě odsoudili. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert hovořil o strašných zprávách a vyjádřil smutek za dvojici obětí. Český prezident Miloš Zeman v kondolenčním dopise adresovaném prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi vyjádřil znepokojení a úzkost nad rostoucím antisemitismem, se kterým se v dnešní době potýká celá Evropa.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 947)