Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Biskupové na závěr synody doporučili svěcení ženatých mužů i pokračování diskuse o jáhenkách

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 26. října 2019 22:30
Biskupové na závěr synody doporučili svěcení ženatých mužů i pokračování diskuse o jáhenkách

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Vatikán - Biskupové dnes na posledním zasedání synody o Amazonii ve Vatikánu přijali 33 stránkový závěrečný dokument. Mimo jiné v něm doporučili papeži, aby povolil kněžské svěcení ženatých mužů v odlehlých oblastech Amazonie i pokračování diskuse o jáhenském svěcení žen. Papež v jedné z poznámek přislíbil obnovení a doplnění komise, která se otázkou jáhenského svěcení žen v minulých letech zabývala. Účastníci synody také navrhli nově definovat „ekologický hřích“, nebo vytvoření amazonského liturgického ritu.

Výzva ke svěcení ženatých můžu je reakcí na těžký nedostatek kněží v řídce osídlených oblastech Amazonie, podle účastníků synody existují katolická společenství, kde čekají měsíce až roky na návštěvu kněze. Proto papeže účastníci setkání vyzývají ke stanovení kriterií a postupů pro svěcení kněží z „vhodných a vážených mužů daného společenství… majících legitimní a stabilní rodinu.“ Pro schválení tohoto bodu hlasovalo 128 přítomných biskupů, proti 41. 

Celý závěrečný dokument je výsledkem téměř měsíční diskuse 185 prelátů a podnětů od přibližně 80 laiků. Jednotlivé body musely být schváleny alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů. V pěti různých kapitolách text hledá nové cesty integrální, pastorační, kulturní, ekologické konverze a podporuje princip synodality.

Ekologický hřích 

Biskupové chtějí nově definovat „ekologický hřích“, ten popisují jako „jednání nebo opomenutí proti Bohu, bližním, společenství nebo životnímu prostředí“. „Je to hřích proti budoucím generacím a projevuje se v jednání a zvycích znečišťujících přírodní harmonii, přestupky proti zásadám vzájemné provázanosti a ničením solidární sítě mezi stvořením. Je proti cnosti spravedlnosti.“

Zavěrečné rozhodnutí o návrzích je nyní v rukou papeže Františka, ten vyjádřil naději, že reakci na podněty ze setkání s biskupy sepíše a vydá jako papežský dokument do konce tohoto roku.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Zodpovídá ČBK za svoji nominantku do Rady ČT Hanu Lipovskou?
Ano
60%
 
Částečně
20%
 
Ne
20%
 
Ani náhodou
0%
 
(Počet hlasů celkem: 5)