Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

ČBK: Církev loni na burze prodělala, letos do září vydělala

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 6. listopadu 2019 9:49
ČBK: Církev loni na burze prodělala, letos do září vydělala

Rozsvícené červené světlo jako symbol iniciativy Červená středa
Autor: Cirkev.cz

Praha - Katolická církev po loňské ztrátě vykázala za prvních devět měsíců letošního roku v investování na finančních trzích zisk. ČTK to sdělila Česká biskupská konference (ČBK). Reagovala tak na informace deníku E15, podle kterého katolická církev přišla loni na burzách o 70 milionů korun z investované miliardy. ČBK uvádí, že růstový podfond, nejvýznamnější část Katolického fondu udržitelnosti, který obhospodařuje ČSOB, v roce 2018 vykázal sice ztrátu 6,18 procenta, do konce letošního září si pak ale připsal zisk ve výši 16,01 procenta.

Katolický fond spravuje majetek ČBK a všech osmi římskokatolických diecézí v Česku. Jeho čtyři podfondy soustřeďují část peněz získaných z restitucí. "Rok končící osmičkou znamenal pro globální akcie po několika úspěšných letech pád do červených čísel. Zaznamenaly nejhorší výsledek od finanční krize, přičemž výrazněji se nedařilo na rozvíjejících se trzích," cituje E15 výroční zprávu Fondu udržitelnosti římskokatolické církve z konce října. Výroční zpráva je dostupná jen pro investory.

Ceny světových akcií se loni propadly o 11 procent, připomíná E15. Podle analytiků tedy pouze šestiprocentní propad katolického portfolia v hodnotě zhruba 750 milionů korun zaměřeného hlavně na akcie tak vyznívá poměrně příznivě. Více než pětiprocentní ztráta části Katolického fondu zaměřené na dluhopisy je však horší než průměr trhu.

Katolický fond funguje od roku 2014, vstoupily do něj všechny římskokatolické diecéze v ČR, i když účast v něm byla dobrovolná. Katolická církev si sama neřídí investice v Katolickém fondu udržitelnosti, ale pro tuto činnost si vybrala ČSOB, která je součástí belgické KBC group, a Českou spořitelnu, která je součástí rakouské Erste group, připomněl dnes Michal Mišun, předseda správní rady Fondu udržitelnosti Římskokatolické církve. Fond má čtyři podfondy, přičemž Růstový podfond je podle Mišuna jejich vlajkovou lodí.

"Tento podfond má asi tři čtvrtiny svého portfolia v akciích a čtvrtina je v dluhopisech, portfolio je nejméně z 90 procent měnově zajištěno do korun. Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu 6,18 procenta, v letošním roce za prvních devět měsíců si naopak již připsal zisk ve výši 16,01 procenta. Od svého založení fond vydělal do 30. září 2019 celkem 33,55 procenta, což odpovídá průměrným ročním výnosům 6,44 procenta," uvedl Mišun.

Výnosový podfond má strategii zrcadlově obrácenou proti Růstovému fondu, tedy větší portfolio má v dluhopisech. "Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu 5,11 procenta, v letošním roce za prvních devět měsíců si připsal zisk ve výši 8,69 procenta. Od svého založení fond celkem vydělal do 30. září 2019 už 11,69 procenta, což odpovídá průměrným ročním výnosům ve výši 2,75 procenta," dodává církev.

Katolický fond má ještě Nemovitostní podfond, v němž je nyní zainvestováno několik málo desítek milionů korun a zatím čeká na vhodnou příležitost. Loni vznikl Slovenský podfond, do ně investuje katolická církev na Slovensku, tedy neinvestují do něj české diecéze. Fond má rozložení aktiv 50 procent akcie a 50 procent dluhopisy.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 875)