Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církev převezme od února do své správy zámek v Kroměříži

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 9. listopadu 2019 14:56
Církev převezme od února do své správy zámek v Kroměříži

Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Autor: Wikipedia.org / Michal Bjalek / Creative Commons

Kroměříž -

Církev převezme od února příštího roku do své správy zámek a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. Získala je v církevních restitucích v roce 2015, dosud se však o provoz obou památek staral na základě smlouvy o služebnosti Národní památkový ústav (NPÚ). Platnost smlouvy skončí 25. února, olomoucké arcibiskupství se s NPÚ nedohodlo na jejím prodloužení, vyplývá z vyjádření mluvčího arcibiskupství Jiřího Gračky a mluvčí kroměřížského pracoviště NPÚ Dagmar Šnajdarové pro ČTK. Návštěvníků by se změna výrazněji dotknout neměla.

Arcibiskupství podle Gračky o prodloužení smlouvy stálo, NPÚ to ale odmítl. "Aktuálně platným statutem Národního památkového ústavu jsme byli ministerstvem kultury pověřeni spravovat Arcibiskupský zámek a Podzámeckou zahradu pouze po dobu udržitelnosti projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, tedy do 25. února 2020," uvedla Šnajdarová.

Z pohledu veřejnosti se podle vedoucího majetkové správy arcibiskupství Josefa Kropáče při návštěvě zámku nic nezmění. "Objekt bude dál přístupný návštěvníkům nebo milovníkům umění. Stejně tak nadále trvá spolupráce s Muzeem umění Olomouc, které ve druhém patře zámku pečuje o umělecké sbírky arcibiskupství a provozuje zde Arcidiecézní muzeum. Provoz obou objektů bude po vypršení smlouvy o služebnosti nadále zajišťovat," uvedl Kropáč.

Většina zaměstnanců NPÚ, kteří se nyní o chod zámku a Podzámecké zahrady starají, by měla na svých místech zůstat. Přejdou však pod arcibiskupství. "Kontinuita bude silně zachována. Správa památek bude probíhat jako dosud, protože to budou dělat stejní lidé. Mám pocit, že to bude až 90 procent pracovníků, kteří zůstávají," řekl ČTK Gračka.

Zbývající zaměstnanci se budou podle Šnajdarové od 26. února starat o majetek ve správě NPÚ, tedy nově vybudované zahradnictví a kompostovací linku v Podzámecké zahradě a Květnou zahradu, které stát odmítl církvi vydat. Sporem o tento majetek se však kvůli žalobám podaným olomouckým arcibiskupstvím nadále zabývají soudy. Zámek i obě zahrady figurují od roku 1997 na seznamu světového dědictví UNESCO, letos je podle údajů NPÚ navštívilo přes 175.000 lidí.

Arcibiskupství plánuje v roce 2022 dokončení rozsáhlé obnovy zámku a Podzámecké zahrady za 246,3 milionu korun. "Zahrnuje například opravu zámecké střechy, obnovu vodního systému v Podzámecké zahradě nebo zpřístupnění Mlýnské brány," uvedl Kropáč. Do budoucna arcibiskupství chystá i další investice do obou památek.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

ETF – pastorační a sociální práce
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
10%
 
Částečně
0%
 
Ne
90%
 
(Počet hlasů celkem: 10)