Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Německo oslavuje 30. výročí pádu Berlínské zdi. Hutka zazpíval v Kapli smíření

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 9. listopadu 2019 14:44
Německo oslavuje 30. výročí pádu Berlínské zdi. Hutka zazpíval v Kapli smíření

Ilustrační foto: Kaple smíření v blízkosti bývalé zdi v Berlíně
Autor: Jan Kirschner / christnet

BERLÍN - V Kapli smíření v centru německé metropole, kde stávala Berlínská zeď, zazpíval dnes český písničkách Jaroslav Hutka. Vystoupil hned po projevu kancleřky Angely Merkelové.  Vzpomínka v kapli je součástí víkendových oslav 30. výročí pádu zdi, která byla hlavním symbolem železné opony rozdělující poválečnou Evropu.

Berlínský symbol studené války, který východoněmecký režim postavil v roce 1961, si vyžádal 140 životů, vnitroněmecká hranice dalších asi 330. Nejméně 180 lidí přišlo o život, když se z NDR pokusili utéct přes Baltské moře.

Podle Aktualne.cz Merkelová v Kapli smíření citovala i někdejšího disidenta a pozdějšího československého prezidenta Václava Havla a jeho přínos k tehdejším událostem. Kancléřka též připomněla, že na 9. listopadu připadá i výročí takzvané Křišťálové noci, tedy protižidovského pogromu, který se odehrál v roce 1938 v nacistickém Německu, Rakousku a v Sudetech.

Kaple smíření stojí na místě zdemolovaného luterského chrámu, který nechal východoněmecký režim odstřelit 25 let po jeho uzavření jen krátce před pádem Zdi. Kostel stál dlouhá léta opuštěn v "území nikoho" v ochranném pásmu zdi na Východě, zatímco domy jeho farníků zůstaly v západní části města.

V Berlíně jsou i prezidenti zemí Vyšegrádské čtyřky včetně prezidenta Zemana. 

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 878)