Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Do Červené středy proti pronásledování za víru se zapojí i ministerstvo zahraničí

Domácí zpravodajství / / ČTK / 20. listopadu 2019 10:22
Do Červené středy proti pronásledování za víru se zapojí i ministerstvo zahraničí

Rozsvícené červené světlo jako symbol iniciativy Červená středa
Autor: www.cirkev.cz

Praha -

Do iniciativy Červená středa, která připomíná lidi pronásledované pro jejich víru, se letos připojí i ministerstvo zahraničí. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká biskupská konference (ČBK). K akci, jejímž vizuálním symbolem je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru, se Česko loni připojilo poprvé. V centru Prahy ji loni připomněl průvod několika desítek lidí kolem červeně nasvícených kostelů a synagogy. Letos se koná 27. listopadu.

Akci organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí. Ve stejný den se koná na dalších místech ve světě, především ve Velké Británii, kde vznikla, ale také na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Francii, USA, Kanadě a Filipínách. "Svoboda víry a vyznání je významnou součástí demokracie, a je dobré si to připomenout obzvláště nyní před nadcházejícím svátkem 17. listopadu," uvedl v tiskové zprávě generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Ministerstvo zahraničí letos nasvítí červenou barvou Černínský palác. "Svobodu vyznání vnímám jako základní právo každé lidské bytosti, jako záruku respektu k rozmanitosti. Proto ji musíme chránit. Naopak porušování svobody vyznání představuje indikátor násilí a konfliktů," uvedl v tiskové zprávě ministr Tomáš Petříček (ČSSD).

Na podporu svobody vyznání jmenoval Petříček k 1. listopadu 2019 nového zvláštního zmocněnce pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání. Stal se jím Robert Řehák.

"Míra perzekuce je velmi různá, někde jde opravdu o život jako například v některých islámských zemích, jako je Pákistán, nebo v zemích, kde vládne tvrdá ideologie, jako je Severní Korea," uvedl biskup Václav Malý. Podle údajů katolické charitativní organizace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need) jsou nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě křesťané.

Loni byly v rámci iniciativy nasvíceny některé veřejné budovy, například kostel sv. Havla, kostel sv. Mikuláše a Staronová synagoga v Praze, Mahenovo divadlo v Brně či kostel Všech svatých v Litoměřicích.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
ETF – pastorační a sociální práce

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 311)