Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František v Thajsku odsoudil vykořisťování žen a dětí

Ze světa / kir / ČTK / 21. listopadu 2019 9:10
Papež František v Thajsku odsoudil vykořisťování žen a dětí

ilustrační foto: Papež František s kameramanem na papamobilu
Autor: www.flickr.com / Mazur/catholicnews.org.uk

Bangkok - Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom agentura Reuters. V zemi, která je známá jako oblíbený cíl sexuálních turistů, nejvyšší představitel římskokatolické církve zdůraznil nutnost vykořenit násilí, zneužívání a zotročování, jímž ženy a děti trpí.

Papež do asijské země, kde žije nevelká křesťanská menšina, přiletěl ve středu. Dnes v úřadu thajského premiéra promluvil k politikům a diplomatům. "Myslím také na všechny ty ženy a děti naší doby, zvláště ty, které jsou zraňovány, znásilňovány a vystavovány všem formám vykořisťování, zotročování, násilí a zneužívání," prohlásil František.

Thajsko každý rok navštíví na 35 milionů turistů a místní vláda se snaží zemi zbavit pověsti destinace sexuálního turismu. Ani opakované razie však Bangkok a další turistické cíle nevyčistily od podniků, v nichž je nabízen sex. Podle zprávy organizace UNAIDS z roku 2014 je v Thajsku na 123.530 sexuálních pracovníků a pracovnic.

František dnes ocenil úsilí vlády "vymýtit tuto metlu" a snahu jednotlivců a organizací pracujících na "vykořenění tohoto zla" a pomoci obětem s navrácením důstojnosti.

Hlava katolické církve v Thajsku hovořila také o utrpení uprchlíků, kteří podle něj musí snášet "tragický exodus" a stále čelí mnoha nebezpečím.

Na území Thajska jsou některé z nejstarších uprchlických táborů v Asii. V devíti příhraničních táborech žije, často už od 80. let, na 100.000 uprchlíků z Barmy. V poslední době je Thajsko významným působištěm pašeráků lidí a obchodníků s lidmi, jejichž pochybných služeb využívají desetitisíce muslimských Rohingů, kteří také uprchli ze sousední Barmy.

V Thajsku, které má více než 65 milionů obyvatel, žije něco málo přes 380.000 křesťanů. Jejich vztahy s většinovými buddhisty jsou dobré. Papež dnes jako gesto mezináboženského dialogu navštívil jeden z místních buddhistických chrámů a setkal se s 91letým nejvyšším patriarchou thajského buddhismu, který vyznává na 95 procent místního obyvatelstva.

Na programu papežovy návštěvy je dnes také setkání s králem Mahá Vatčirálongkónem a premiérem Prajutchem Čan-Očou nebo mše na národním stadionu. Nejvyšší představitel katolické církve je v asijské zemi poprvé od roku 1984, kdy do Thajska přijel tehdejší papež Jan Pavel II.

Papež František bude v Thajsku i v pátek, kdy se setká s představiteli thajské katolické církve a v místní bazilice povede další mši věnovanou převážně mladým lidem. O víkendu se přesune do Japonska.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

ETF – pastorační a sociální práce
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 310)