Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Asi dvě stovky lidí se účastnily bohoslužby za oběti střelce v Ostravě

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 11. prosince 2019 23:59
Asi dvě stovky lidí se účastnily bohoslužby za oběti střelce v Ostravě

Ilustrační foto
Autor: Dlouhacesta.cz / Milan Svoboda

Ostrava - Na 200 lidí se dnes v budově ostravské fakultní nemocnice sešlo na zádušní liturgii za šest zesnulých, které v úterý zastřelil útočník v čekárně nemocniční polikliniky. Pomocný biskup Ostravsko-opavské diecéze Martin David v úvodním slově připomněl i tři zraněné. DPřed budovou polikliniky pak vzniklo pietní místo kam lidé nosí svíčky a květiny.

"Když jsme před časem plánovali tuto tradiční adventní bohoslužbu, nevěděli jsme, do jakých rozměrů naroste. Že z ní bude zádušní mše svatá za všechny oběti tragického útoku," uvedl David. Tragédie zasáhla do života všech, dodal. "Zasáhla do chodu nemocnice, do života rodin obětí, do života tohoto města i celé naší země," řekl.

Bohoslužba původně měla být v nemocniční kapli, která se ale ukázala být v tuto chvíli malou. S ohledem na zájem věřících vedení nemocnice mši přesunulo do výrazně většího atria.

Krátce po bohoslužbě začalo pietní shromáždění před budovou polikliniky, kde vzniklo pietní místo. Lidé na něj přinášejí od úterního odpoledne svíčky. Akci Milion svíček pro Ostravu, na kterou dorazilo několik desítek lidí, svolala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Oběti střelby si v 18:00 připomněli minutou ticha i účastníci centrální ostravských vánočních trhů.

Na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance začal útočník střílet v úterý po 07:00. Čekající pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od ostravské fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Muž zabil šest lidí, třem způsobil zranění. V kritickém stavu je žena, kterou střelil do hlavy. Dnes se její stav ještě zhoršil. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

Podle médií byl útočník stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou. Policie zatím motiv činu nezveřejnila.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
9%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
40%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 308)