Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Muzeum regionu Boskovicka otevřelo výstavu o kardinálu Špidlíkovi

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 12. prosince 2019 18:39
Muzeum regionu Boskovicka otevřelo výstavu o kardinálu Špidlíkovi

Kardinál Tomáš Špidlík
Autor: Wikipedia.org

Boskovice -

Boskovického rodáka kardinála Tomáše Špidlíka, který by se letos v prosinci dožil 100 let, připomíná výstava v Boskovicích na Blanensku. 5. prosince začala v Muzeu regionu Boskovicka. Nabízí kardinálův životopis, fotografie i obrazy a předměty z jeho pozůstalosti, řekla ČTK ředitelka muzea Dagmar Hamalová. V Boskovicích výstava potrvá do 23. února, potom bude putovat po České a Slovenské republice. Kardinál Špidlík zemřel v roce 2010.

Výstava nazvaná Z celého srdce byla k vidění od 8. října do 4. listopadu v Senátu, potom byla v pražském kostele sv. Ignáce. "V rozšířené verzi je nyní k vidění v Boskovicích, kde se Špidlík narodil. Výstava představuje nejen biografii kardinála Špidlíka, ale také fotografie dokumentující jeho život a dílo. Součástí jsou vzpomínky jeho žáků a zajímavou část tvoří výtvarné obrazy a také předměty z pozůstalosti otce kardinála, které přiblíží jeho život v cizině," vyjmenovala Hamalová (KDU-ČSL), která je také zastupitelkou Boskovic. Součástí výstavy je také kardinálova knihovna, u které mají návštěvníci možnost si ve sluchátkách vyslechnout kardinálovy promluvy.

Boskovice si letos připomínají stoleté výročí Špidlíkova narození několika akcemi. Naproti jeho rodnému domu odhalily památník za 600.000 korun, připomněla senátorka a zastupitelka Boskovic Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Uskutečnily se také výstavy, koncerty a besedy.

Špidlík se narodil v Boskovicích 17. prosince 1919 a zemřel 16. dubna 2010 v Římě. Patřil k nejvýznamnějším českým teologům žijícím v zahraničí a byl považován za znalce spirituality křesťanského Východu. V roce 1998 vyznamenal Špidlíka tehdejší prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Česká biskupská konference mu v roce 2002 udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo, o rok později převzal nejvyšší italské vyznamenání v oblasti kultury a umění - Zlatou medaili za zásluhy o kulturu a umění.

Kardinálem jmenoval Špidlíka v roce 2003 papež Jan Pavel II. Jezuitský duchovní se tak po Miloslavu Vlkovi stal 21. kardinálem z českých a moravských diecézí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Diakonie

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 210)