Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Archeologové v Etiopii našli pozůstatky starověkého kostela

Ze světa / kir / ČTK / 14. prosince 2019 16:48
Archeologové v Etiopii našli pozůstatky starověkého kostela

Ilustrační foto: malba v etiopském klášteře Abby Pentalewona u Aksúmu
Autor: wikipedia.org / Creative Commons

Addis Abeba - Archeologové na severu Etiopie objevili ruiny starověkého města včetně kostela, který pochází ze 4. století našeho letopočtu. Jedná se tak zřejmě o nejstarší trosky křesťanského svatostánku v zemi. Informoval o tom  zpravodajský web BBC.

Nejstarší části města známého jako Beta Samatu jsou přitom už z 8. století před naším letopočtem. Archeologové na místě kromě ruin dalších budov objevili také keramické předměty, sošky, pozlacený prsten, přívěšek s křížem a další artefakty.

Většina města byla ale postavena v období Aksumského království, některé budovy jsou ale ještě starší. Vedoucí archeologického týmu Michael Harrower v této souvislosti uvedl, že Aksumská říše patří k nejstarším civilizacím na světě, ale na Západě o ní lidé moc neví.

Království Aksum se rozkládalo na území dnešní Etiopie a Eritreje zhruba od roku 100 před naším letopočtem do roku 960 našeho letopočtu. Ve 4. století našeho letopočtu se v něm prosadilo křesťanství. Říše měla čilé obchodní styky s Egyptem, Indií a Čínou.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
9%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
40%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 309)