Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kniha o celibátu vyvolala spor mezi kardinálem a bývalým papežem

Ze světa / kir / ČTK / 16. ledna 2020 11:32
Kniha o celibátu vyvolala spor mezi kardinálem a bývalým papežem

Benedikt XVI.
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Vatikán - Polemiky v katolické církvi kolem kněžského celibátu nabraly v těchto dnech nový rozměr v podobě sporu mezi guinejským kardinálem Robertem Sarahem a bývalým papežem Benediktem XVI. Ve středu této dvojici vyšla kniha, jejímž cílem se podle médií jeví snaha v souvislosti se zmíněným ožehavým tématem vyvinout tlak na současného papeže Františka. Benedikt se ale nyní od publikace skrze svého tajemníka distancoval.

Úryvky z knihy nazvané "z hloubi našich srdcí" o víkendu zveřejnil francouzský deník Le Figaro. Někdejší hlava katolické církve v těchto pasážích tvrdě hájí institut celibátu a uvádí, že "nemůže zůstat potichu". Celá kniha je přitom prezentována jako společné dílo Saraha a 92letého Němce Josepha Ratzingera, který po nástupu do čela Vatikánu přijal jméno Benedikt XVI.

Na středu bylo ve Francii naplánováno uvedení knihy do prodeje, Ratzinger ale nyní požaduje, aby na ní nebyl uveden coby spoluautor. "Mohu potvrdit, že dnes ráno jsem po pověření od emeritního papeže požádal kardinála Roberta Saraha, aby se obrátil na vydavatele knihy a poprosil jej o odstranění jména Benedikta XVI.," citovala agentura AFP Ratzingerova tajemníka Georga Gaensweina.

Kniha o celibátu vyvolala spor mezi kardinálem a bývalým papežem

Kardinál Robert Sarah
Autor: Bohumil Petrík

Kromě toho někdejší papež požaduje, aby z knihy zmizel jeho podpis, který je vytištěn u předmluvy a závěru. Benedikt prý finální podobu díla neschválil, Gaenswein celou věc označil za nedorozumění. Podle agentury Reuters vyvolalo zveřejnění vybraných pasáží kritiku ze strany některých katolických akademiků, kteří mají za to, že Benediktovy výroky mohou destabilizovat působení jeho nástupce Františka.

Kardinál Sarah ale odmítá nařčení, že by použil Benediktovo jméno bez dovolení nebo dokonce bývalého papeže zmanipuloval.

"S plnou vážností potvrzuji, že Benedikt XVI. věděl, že náš projekt bude mít podobu knihy. Mohu říci, že jsme si vyměnili několik textů, abychom si ujasnili úpravy," napsal dnes 74letý Sarah na twitteru. Zároveň zveřejnil podepsaný dopis, v němž Ratzinger v italštině uvedl: "Co se mě týče, může být text vydán v podobě, jakou předpokládáš." Sarah dodal, že obsah knihy zůstává beze změn a avizoval pouze úpravy u příštích vydání.

Média plánované uvedení díla spojují s aktuálními debatami o celibátu uvnitř katolické církve. Papež František by totiž měl v nejbližší době zveřejnit dokument, v němž se pravděpodobně vyjádří k návrhu jihoamerických biskupů, aby v odlehlých částech Amazonie mohli být na kněží vysvěceni i ženatí muži.

František dal už dříve najevo, že bude o takovémto kroku uvažovat. Pokud by teď návrh schválil, znamenalo by to historický přelom v politice katolické církve, která po staletí neumožňuje duchovním zakládat vlastní rodinu. "Kontroverze (kolem Sarahovy knihy) zvýrazňuje neshody mezi konzervativci a progresivními představiteli katolické církve, které se prohloubily po Benediktově rozhodnutí odstoupit v roce 2013 a v důsledku Františkova přístupu více otevřeného reformám," dodává agentura AP.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
VOS Caritas

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
16%
 
Částečně
4%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 349)