Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Skupina 19 senátorů žádá ČBK o stažení nominace Lipovské do Rady ČT

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 31. ledna 2020 10:07
Skupina 19 senátorů žádá ČBK o stažení nominace Lipovské do Rady ČT

Senátor Marek Hilšer
Autor: Marekhilser.cz

Praha - Skupina 19 senátorů včera zveřejnila otevřený dopis a petici, ve kterém vyzývá členy České biskupské konference (ČBK), aby se distancovali od názorů ekonomky a analytičky Klausova institutu Hany Lipovské na zrušení České televize a stáhli její kandidaturu do rady této instituce. Dopis inicioval senátor Marek Hilšer a svůj podpis připojili například Mikuláš Bek, David Smoljak, Zdeněk Papoušek, Václav Láska, nebo senátorka Alena Dernerová.

Výběr kandidátů pro volbu 6 členů rady se uskuteční 7. února. ČBK nominovala do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou. Ta vystudovala Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity, kde dále působí na katedře ekonomie. Lipovská působí od roku 2015 také jako externí analytička Institutu Václava Klause.

„Návrh na nominaci kandidáta ČBK do Rady ČT vzešel ze strany členů ČBK a následně proběhlo hlasování mezi všemi biskupy,“ uvedla minulý týden pro Christnet vedoucí tiskového střediska ČBK Monika Klimentová.

Lipovská dříve zdůrazňovala, že se o televizi nezajímá. Minulý rok v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedla: „Není to můj obor, televizní tvorbu prakticky nesleduji, je mi lhostejná.“ A doplnila, že by přivítala zrušení veřejnoprávních médií: „Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Neznám jediný pořád České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice.“ 

Kardinál Dominik Duka později na svém facebookovém profilu její nominaci vysvětloval tím, že Lipovská má „dar vysvětlování“ a v Radě by díky ní mohly zaznívat kritické hlasy: „…přece musí v Radě ČT být i opozice a kritické hlasy. Můžete mi namítnout, že jsme mohli volit třeba člověka, který má znalost filmové tvorby atd., to vše je pravda, ale takový se na listině zájemců neobjevil. Víc nemohu říci, my nejsme nátlaková skupina, jsme demokratická část společnosti.“

Senátoři: Podporuje ČBK snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby?

Iniciátory dopisu překvapuje fakt, že se ČBK rozhodla nominovat právě někoho, kdo dříve smysl existence veřejnoprávní televize zpochybňoval. Podle nich nedokáže Lipovská hodnověrně hájit veřejný zájem: 

„Úkolem médií veřejné služby je poskytovat veřejnosti mediální obsah nezávisle na politické moci a soukromých obchodních zájmech. Existence a nezávislost těchto médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů naší země. Na plnění úkolů a z toho plynoucí nezávislost České televize dohlíží veřejnost prostřednictvím Rady ČT. Členové této Rady by dle nejlepšího vědomí a svědomí měli hájit veřejný zájem kodifikovaný v zákoně o České televizi.

Je zřejmé, že osoby, které otevřeně zpochybňují smysl existence médií veřejné služby, případně rovnou připouštějí potřebu jejich zrušení, nemohou v Radě hodnověrně hájit tento veřejný zájem,“ píší senátoři a doplňují, že návrh ČBK: „vyvolává vážné znepokojení a pochybnosti, s jakým cílem orgán reprezentující české katolíky nominoval kandidátku.“

Nomici Lipovské zkritizoval i nový předseda KDU-ČSL

K nominaci Lipovské do Rady ČT včera vyjádřil na Facebooku i poslanec Marián Jurečka: „KDU-ČSL chce ... do mediálních rad podporovat pouze ty kandidáty/kandidátky, kteří nepopírají roli veřejnoprávních médií, jsou kompetentní, v dané problematice se orientují a mají zájem, aby služba veřejnoprávních médií byla na co nejlepší úrovni.

Z vyjádření paní Lipovské je jasné, že ona takto roli veřejnoprávních médií nevnímá. Navíc sama přiznala, že médiím nerozumí. Takovou kandidátku podpořit nemohu.“

Česká křesťanská akademie: Nominace je neomluvitelnou chybou

K otevřenému dopisu 19 senátorů se připojilo i prezidum České křesťanské akademie (ČKA). To tvrdí, že dávat do rukou moc lidem, kteří veřejně zpochybňují existenci veřejnoprávních médií nemůže být pokládáno za podporu demokratické plurality

„V době, kdy dochází k nebezpečnému omezování svobody médií v Polsku a Maďarsku a i u nás se objevuje tlak populistických politiků, zpochybňujících samu existenci nezávislých veřejnoprávních médií, je nominace osoby, která veřejně sdílí takové postoje a navíc přiznává svou nekompetenci, neznalost a nezájem o televizní tvorbu, neomluvitelnou chybou. Dávat lidem, veřejně zpochybňujícím existenci veřejnoprávních médií, do rukou moc kontrolovat tato média, nemůže být pokládáno za podporu demokratické plurality, nýbrž za její ohrožení. Církev má stát na straně svobody a nesmí se nenechat zmanipulovat zájmy populistických politických subjektů. Žádáme ČBK, aby uznala svou chybu a nominaci paní Lipovské stáhla,“ stojí v stanovisku podepsané Prof. Tomášem Halíkem, Prof. Pavlem Hoškem, historikem Jaroslavem Šebkem, ředitelkou ČKA Ilonou Trnkovou, kunsthistoričkou Petrou Oulíkovou a architektem Alešem Brotánkem.

Kardinál Duka na nominaci Lipovské trvá 

Jako předseda ČBK a biskup-delegát pro sdělovací prostředky dnes na otevřený dopis senátorů reagoval kardinál Dominik Duka. V textu zveřejněném na Cirkev.cz vysvětlil, že chce „aby zazněly konstruktivní, a případně i kritické hlasy, které pomohou tuto službu zkvalitnit.“ 

A k nominaci Lipovské dodal: „Její odbornost v oblasti ekonomie, do níž patří také oblast veřejných financí, může být pro Radu ČT bezesporu prospěšná. Je nesporné, že veřejnoprávní média musí existovat a je třeba je bránit, ale je rovněž zapotřebí, aby v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti.“

Rada ČT má patnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna. Členové Rady jsou voleni na funkční období 6 let, přičemž každé 2 roky je volena jedna třetina členů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 82)