Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Bývalý dětmarovický kněz se trestného činu v Polsku nedopustil

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 5. února 2020 22:54
Bývalý dětmarovický kněz se trestného činu v Polsku nedopustil

Mše sv. v kostele v Dětmarovicích, červen 2019 (kněz zcela vzadu)
Autor: Člověk a víra / Michaela Gavlakova

Ostrava - Polská prokuratura odložila případ bývalého kněze z Dětmarovic na Karvinsku přistiženého v hotelu v Katovicích, kde si podle médií domluvil sex s mladým mužem. Duchovní se nedopustil trestného činu, zdůvodnila rozhodnutí podle serveru iROZHLAS.cz katovická prokuratura. Katolická církev kvůli porušení celibátu a pohoršení duchovního potrestala pokáním v Itálii.

Kolik je muži, se kterým chtěl mít kněz pohlavní styk, prokuratura ani biskupství neuvedly. S největší pravděpodobností byl ale zletilý, protože v Polsku je pohlavní styk legální od 15 let. Kněze nevyšetřuje ani Kongregace pro nauku víry, která se zabývá pouze případy, v nichž figurují lidé mladší osmnácti let, uvedl server.

I když skutek není trestným činem ani podle církevního trestního práva, církevní soud přesto uložil knězi jako trest formační pokání v komunitě v Itálii. "Jednání, kterého se jmenovaný dopustil, není ani v církevním trestním právu přímo definováno jako trestný čin, ale je závažným porušením kněžského závazku celibátu. A s ohledem na okolnosti také velkým pohoršením a poškozením dobrého jména církve," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. "Polehčující okolností bylo doznání jmenovaného, jeho upřímná lítost a rezignace ze všech svěřených funkcí," dodal.

Faráře, který si podle polských médií domluvil schůzku s mladým mužem v Katovicích, vyslýchala polská policie. Kněz již dříve uvedl, že se chytil do nastražené pasti. Sám o případu informoval své nadřízené, omluvil se za pohoršení, které svým jednáním způsobil, a rezignoval na všechny své funkce. Biskup Martin David faráře až do konečného vyřešení záležitosti postavil mimo službu.

Kněz se podle dostupných informací s mužem seznámil na internetu. Na domluvenou schůzku ale podle médií přišel figurant a také policie, kterou na věc upozornil polský aktivista, který dlouhodobě sleduje sítě pedofilů. Aktivista také zveřejnil video natočené v hotelu skrytou kamerou, na kterém se kněz přiznal k úmyslu mít sex s mužem, odmítl ale podezření z pedofilie.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
93%
 
Spíše Ano
2%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
5%
 
(Počet hlasů celkem: 259)