Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Žalobce navrhl pro bývalého pražského imáma deset let vězení.

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 11. února 2020 13:40
Žalobce navrhl pro bývalého pražského imáma deset let vězení.

Repro titulní strany MF Dnes z úterý 23. ledna 2018

Praha - Státní zástupce Marek Bodlák navrhl potrestat bývalého pražského imáma Samera Shehadeha deseti lety vězení. Podle jeho dnešní závěrečné řeči před pražským městským soudem se podařilo prokázat, že pomohl svému bratrovi Omarovi a jeho družce Fátimě Hudkové odejít do Sýrie a přidat se k teroristické organizaci An-Nusra. Zároveň podle žalobce s jejich přispěním poslal teroristické organizaci finanční prostředky vybrané ve sbírkách v Česku. Shehadeh se k tomu přiznal, nepovažuje však své jednání za trestné. Podle své výpovědi pouze pomáhal v boji s režimem, který se dopouští genocidy. 

Předsedkyně trestního senátu Kateřina Radkovská dnes hlavní líčení, které od počátku provázejí velmi přísná bezpečnostní opatření, odročila. Verdikt v případu plánuje vynést 28. února. Trojici hrozí až patnáctileté tresty vězení. Jejich právní zástupci shodně navrhují, aby byli bratři Shehadehovi i Hudková obžaloby zproštěni.

"Důkazní situace byla doznáním obžalovaného do značné míry usnadněna," prohlásil Bodlák. Mezi další důkazy usvědčující Shehadeha i jeho bratra se ženou zařadil audionahrávky jejich rozhovorů či výpovědi svědků. Podle žalobce tak zbývalo posoudit, zda bývalý imám pomocí bratrovi a Hudkové odejít k An-Nusra a posíláním peněz do Sýrie spáchal trestný čin.

Podle islámského práva bylo jednání bývalého imáma považováno za správné a bohulibé, podotkl Bodlák. "Ale ač se to panu obžalovanému nelíbí, český právní řád se právem šaría neřídí," uvedl Bodlák. An-Nusra, později známá jako Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie), je podle něj zařazena na seznam teroristických organizací, a Sámer a Omar Shehadehovi i Hudková se tak dopustili trestných činů účast na teroristické skupině a financování terorismu. Pro Omara a Hudkovou navrhl žalobce desetiletý a pětiletý trest vězení.

Bývalý pražský imám uvedl, že je souzen kvůli své ideologii. Nesouhlasí s mučením ani s nenávistí k nevěřícím. "Šlo nám jen o boj s režimem, který se dopouští genocidy, a o humanitární pomoc," prohlásil. Podle své závěrečné řeči nenalezla ani obžaloba "nic hmatatelného, co by z lidského hlediska bylo možné označit jako zločin". "Na to, co jsem udělal, jsem patřičně hrdý. Nelituji toho," dodal Shehadeh. Rád prý za to půjde do vězení.

Někdejší imám již dříve uvedl, že organizaci An-Nusra nepovažuje za teroristickou a že neuznává současný syrský režim. Prohlásil také, že pro něj rozhodnutí českých soudů není podstatné, protože nerozhodují podle islámského práva šaría.

Podel Shehadova advokáta Jiřího Rosola není možné podřadit čin jeho klienta pod zločin účast na teroristickém útoku, který byl v zákoníku před únorem 2017. Nikdo totiž podle něj neprokázal, že by se jeho bratr Omar nějakého teroristického útoku dopustil. Hudkovou zase podle Rosola nelze považovat za členku teroristické organizace, protože pouze "doma prala a vařila". Shehadeh ji pouze oddal a pomohl vycestovat do Sýrie, což není žádný zločin.

Podobně se vyjádřili i advokáti Adam Kopecký a Juraj Koprda. Podle Kopeckého pak Omar Shehadeh již v průběhu roku 2017 organizaci opustil, možná i dříve, než byla zařazena na seznam teroristických organizací podle OSN. 

O někdejšího imáma se zajímaly tajné služby již před několika lety, když vyzval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany. V roce 2017 odjel z Česka, následně ale přišlo obvinění z účasti na teroristické skupině. Policie ho zadržela v Jordánsku. Do Česka byl převezen v listopadu 2018 a od té doby je ve vazbě.

Poznámka: V magazinu Christnet vyšel článek o informování o případu deníkem MfDNES krátce před prezidentskou volbou v roce 2018.  Podle autora se mohlo jednat o záměrné načasování, které mělo poškodit prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Česká televize pak včera informovala o masovém exodu 700 000 obyvatel z oblasti Idlíbu pod tlakem vojsk syrské vlády a ruského letectva. Stejně tak i server iROZHLAS.cz.  Zde pusobí i bratr obviněného.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 894)