V Rakousku stoupá počet žen odcházejících z církve
Ze světa / pšv / Vlastní zpráva / 28. dubna 2020 17:26Vídeň - Rakouské ženy odcházejí z římskokatolické církve čím dál častěji. Především ty mladší třiceti let ji podle rakouské sociologické studie opouštějí kvůli diskriminujícím postojům. Ve svém výzkumu, který vzniká už od sedmdesátých let, to dokládá pastorální teolog Paul Zulehner. Uvádí také, že tento vývoj bude mít trvalý vliv na vztah k církvi u dalších generací.
Tématu se věnují také další autoři a autorky. Jako komentář k Zulehnerovu výzkumu můžeme číst rozhovor s teoložkou Gertraud Ladnerovou na serveru Katolisch.at. Ladnerová se zasazuje o citlivé zacházení s církevně tradovanými stereotypy o podstatě mužství a ženství. Právě ty negují komplexnost světa a skutečnost, že pohlavní role vznikají také ze sociálního a společenského kontextu. „V církvi se částečně setkáme s názorem, že muži mají dělat to a ženy ono,“ popisuje Ladnerová, „a když někdo tyto genderové představy nenaplňuje, není správný katolík/katolička.“
K tomu podle ní přistupuje „klerikální mužská hierarchie a neochota otevřít se.“ Negativním důsledkem konzervativního přístupu k rolím pohlaví je podle Ladnerové to, že se stále více mužů i žen odvrací od církve. Teoložka působící na katedře systematické teologie v Innsbrucku uvádí jako příklad zkušenosti s otci, kteří „nechtějí, aby se s jejich dcerami zacházelo jako s lidmi druhé kategorie.“
Vídeňská řádová sestra a teoložka Melanie Wolfersová volá po reformách. Pro mladé věřící je podle ní samozřejmé, že muži a ženy jsou si rovni a že i ženy se mohou cítit povolané ke kněžství. „Pro tuto generaci není nepřipuštění žen ke svěcení nijak ospravedlnitelné“ říká Wolfersová, která duchovně doprovází studentky a studenty. Podle jejích zkušeností má stále více žen problém s mužsky dominantními obrazy Boha a církve, zatímco ženské životní a duchovní zkušenosti se objevují zřídka. „Bílí muži žijící v celibátu formovali až do dneška teologii, liturgii i zvěstování evangelia. A to i ke škodě církve. Protože tím poselství evangelia – a to je zásadní úkol církve – ztratilo část pokladu, který je ve zkušenostech žen. Tedy poloviny světa.“ Podle Wolfersové tento fakt značně přispěl ke ztrátě důvěryhodnosti víry.
Související zpráva publikovaná v magazinu Christnet: Nová papežská komise opět prozkoumá možnost jáhenského svěcení žen
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Související zprávy a články
Zemřel jezuita Jan Rybář
14. 1. 2021 17:58Čeští metodisté mají první ženu ve vedení církve
14. 1. 2021 17:16Irský premiér se omluvil za mrtvé děti v církevních domovech
Aktuální zprávy

Papež František i emeritní papež Benedikt XVI. byli očkováni proti Covidu-19
12.01.2021 22:27Nakladatelství Biblion vykradli zloději, lidé ho podpořili ve sbírce
12.01.2021 12:40Začíná aukce unikátních Igráčků-Tří králů pro Tříkrálovou sbírku
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010