Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Výstava ve Znojmě připomíná 900 let od založení řádu premonstrátů

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 29. července 2020 14:11
Výstava ve Znojmě připomíná 900 let od založení řádu premonstrátů

Znojmo
Autor: wikipedia.org / Creative Commons

Znojmo - Dvě výročí spojená s řádem premonstrátů nově připomíná výstava Bonum opus: Premonstráti v Louce (1190-1784) ve znojemském Domě umění. Jedním z nich je 900. výročí založení řádu sv. Norbertem z Xantenu ve francouzském Prémontré v roce 1120, druhým 830. výročí založení premonstrátské kanonie v Louce.

Výstava představuje zejména umělecká díla ze sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě, ale i Strahovského kláštera, Strahovské knihovny i mobiliářů kostelů, které kdysi k Louce patřily.

"Z děl zapůjčených ze Strahovské obrazárny je tu vystavena například Maulbertschova skica Triumf Boží moudrosti pro centrální část nástropní fresky Filozofického sálu Strahovské knihovny - původně byla freska součástí výzdoby loucké knihovny, po zrušení kláštera a jejím přestěhování na Strahov ji Franz Anton Maulbertsch realizoval znovu právě ve Filozofickém sále Strahovské knihovny," přiblížil autor výstavy Petr Eckl, historik Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Kromě obrazů z expozice Starého umění Znojemska si návštěvníci výstavy mohou až do listopadu prohlédnout i obrazy J. V. Bergla z klášterního kostela v Louce a drobná sochařská díla. Poprvé jsou vystaveny liturgické předměty dodnes používané pri bohoslužbách v kostelích na Znojemsku a okolí.

Část výstavy je věnovaná také loucké tiskárně z let 1595 až 1612. Na výstavě ji připomínají původní loucké tisky a vazby uložené ve Strahovské knihovně i v podsbírce knih Jihomoravského muzea ve Znojmě. Opět je vystavena i loucká "hemina" neboli vinná míra z roku 1497 nebo kožená bota z přelomu 16. a 17. století, která byla nalezena zazděná ve výklenku kaple sv. Šebestiána v klášterním kostele v Louce.

Výstavu ve výstavních sálech v 1. patře znojemského Domu umění mohou lidé navštívit od pátku 24. července do 1. listopadu letošního roku denně kromě pondělí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Zodpovídá ČBK za svoji nominantku do Rady ČT Hanu Lipovskou?
Ano
86%
 
Částečně
5%
 
Ne
7%
 
Ani náhodou
2%
 
(Počet hlasů celkem: 119)