Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zavřené církevní a další nestátní památky nedostávají kompenzace, bude je zastupovat nová asociace

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 26. ledna 2021 18:35
Zavřené církevní a další nestátní památky nedostávají kompenzace, bude je zastupovat nová asociace

Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Autor: Wikipedia.org / Michal Bjalek / Creative Commons

Kroměříž - Zájmy nestátních otevřených památek v České republice bude zastupovat nová asociace. Zakládací listinu dnes podepsali zástupci vybraných památek na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Členové iniciativy si od ní v době pandemie koronaviru slibují lepší pozici při vyjednávání o státních kompenzacích. Na rozdíl od státních hradů a zámků kompenzace za vstupné nedostaly. Usilují také o co nejrychlejší otevření památek v nové turistické sezoně, asociace má přispět i k jejich lepší propagaci.

Za kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu podepsal listinu biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Svůj podpis připojili i majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková, za zámek v Brandýse nad Labem starosta města Vlastimil Picek (Podpora občanů), dále rodinný správce zámku Karlova Koruna a hradu Kost Francesco Kinský dal Borgo, ředitel hradu Svojanov a vlastník zámku Poláky Miloš Dempír a zakladatel iniciativy Objevuj památky Petr Lukas. Zakladatelé Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) počítají, že v budoucnu bude mít desítky členů.

Podle Šrámkové je snahou asociace otevřít nestátní památky znovu co nejdříve veřejnosti. "Pro nás je úplně nejhorší situace, kdy musíme mít nuceně zavřeno a kdy třeba některá jiná odvětví mohou provozovat za určitých bezpečnostních opatření, a my prostě nemůžeme. Já se domnívám, že když v památkovém objektu je skupina deseti osob, které mají roušky nebo respirátory, tak to určitě není riskantnější, než když stejný počet osob jde nakupovat někam do supermarketu," řekla Šrámková.

Nestátní památky nedostávají kompenzace

Iniciátoři vzniku asociace upozornili, že na rozdíl od státních hradů a zámků, které kvůli nuceném uzavření vinou covidu-19 dostaly kompenzace za vstupné, nestátní památky nikoliv. Například hrad Svojanov, který je v majetku města Poličky, přišel loni podle Dempíra o 30.000 návštěvníků a více než dva miliony korun na tržbách. "Pokud stát tuto situaci nebude řešit, tak se to projeví na stavu našeho národního dědictví. My o ty památky musíme pečovat, i když jsou uzavřeny pro veřejnost. Pokud se nám k tomu nedostane prostředků, tak nemáme šanci toto naše poslání plnit," uvedl Dempír.

Podle Lukase je v tuzemsku až 500 soukromých přístupných kulturních a technických památek. "Za projekt Objevuj památky, který bude integrální součástí asociace, jsme vyčlenili 250.000 korun na propagaci na letošní sezonu. Přes vyhledávače budeme dělat velké kampaně, které budou cílit na naše členy," řekl Lukas.

Asociace bude zastupovat nestátní památkové turistické cíle otevřené pro veřejnost. Jde o zákonem chráněné památky, které jsou existenčně závislé na příjmech z cestovního ruchu. Přestože ve svých regionech mnohdy představují klíčové cíle turistů, podle signatářů zakládací listiny asociace jsou z pohledu státní podpory opomíjeny.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Chystáte se očkovat proti COVID-19?
Ano
73%
 
Zatím váhám
4%
 
Spíše ne
6%
 
Určitě ne
16%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 884)