Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Výstava na pražském náměstí připomíná pronásledování církve v době totality

Kraje: Praha / kir / ČTK / 16. února 2021 12:09
Výstava na pražském náměstí připomíná pronásledování církve v době totality

Ilustrační foto: kardinál Josef Beran
Autor: kardinaljosefberan.cz

Praha -

Čtyři osobnosti středoevropské církve z doby totality připomíná panelová výstava, která v pondělí začala na náměstí Míru. Jmenuje se Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě a koná se u příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny. Výstavu pořádá Polský institut v Praze a podílejí se na ní autoři i z dalších tří zemí.

Výstava připomíná osudy Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského a také roli Jana Pavla II. v procesu pádu komunismu ve střední Evropě.

Visegrádská skupina je 30 let platformou úzké spolupráce středoevropských zemí. Byla založena 15. února 1991 a jejím posláním byla v té době zejména vzájemná podpora členských zemí na cestě k začlenění do Evropské unie a NATO. "Pokud se podíváme na dějiny našeho regionu ve 20. století, skutečnost, že 30 let po vzniku Visegrádské skupiny bereme spolupráci mezi našimi zeměmi jako samozřejmost, můžeme vnímat jako malý středoevropský zázrak," řekl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

"Proto je třeba toto výročí připomínat, navzdory covidovým opatřením. Společně s partnery z ostatních zemí skupiny jsme připravili několik projektů, které si mohou Pražané prohlédnout bez rizika," doplnil. Jde především o výstavy, které lze zhlédnout venku, jako je třeba ta na náměstí Míru.

Katolická církev byla podle jejích autorů v době totality jedním z hlavních cílů pronásledování, a zároveň jedním z hlavních center odporu a duchovní autonomie. V dobových fotografiích, historických exkurzech i citacích zmíněných představitelů církve i dalších kněží přibližuje kolemjdoucím životní příběhy lidí, které režim perzekvoval, věznil a některé z nich i jeho představitelé zavraždili. Kromě zmíněných čtyř připomíná třeba faráře Josefa Toufara, slovenského lékaře a katolického disidenta Silvestra Krčméryho nebo polského kněze Jerzyho Popiełuszka umučeného příslušníky komunistické tajné policie.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Chystáte se očkovat proti COVID-19?
Ano
72%
 
Zatím váhám
5%
 
Spíše ne
5%
 
Určitě ne
17%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 789)