Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Irské Sestry milosrdenství se omluvily za svá selhání

Archiv zpráv / vot / ČTK / 7. května 2004 2:00
Dublin - Irský katolický řád Sester milosrdenství se tento týden omluvil za fyzické a duševní utrpení, které musely v minulých desetiletích snášet chovanci v jeho sirotčincích a církevních školách. V prohlášení, které je pro katolické Irsko bezprecedentní svou jasností a otevřeností, uznávají řádové sestry bezvýhradně a s hlubokou lítostí, že řada svěřenců z jejich útulků Máří Magdaleny utrpěla v důsledku špatného zacházení psychické nebo emocionální trauma.

"Vyjadřujeme svou upřímnou lítost a prosíme vás o odpuštění. Prosíme o odpuštění za to, že jsme selhaly v minulosti, kdy jsme měli o vás pečovat a ochraňovat vás, i v současnosti, kdy jsme vás nedokázali vyslyšet," stojí v dokumentu, který na středeční tiskové konferenci přečetla sestra Breege O'Neilová.

Kongregace Sester milosrdenství byla založena v roce 1831 s cílem pečovat o chudé a nevzdělané. V roce 1996 se kolem tohoto řádu rozhořel skandál, který šokoval celé Irsko, když televizní dokument vynesl na světlo rozsah týrání a zneužívání dětí v jednom z dublinských sirotčinců v 50. a 60. letech. O bití nohama od židlí, šlehání růžencem a dalších krutých trestech v tomto dokumentárním snímku vyprávěli lidé, kteří v dětství zažili špatné zacházení jeptišek na vlastní kůži.

Skupiny takto postižených lidí nynější prohlášení řádu uvítaly. "Je to paprsek světla. Musím říci, že obdivuji jejich odvahu," řekla Christine Buckleyová. Právě svědectví této ženy bylo jádrem dokumentu z roku 1996.

Desítky případů zneužívání v církevních školách a zařízeních vyšly najevo v Irsku v minulých letech, kdy se tato země, občas velmi neochotně, začala ponořovat do své ponuré minulosti. V roce 2000 se obětem zneužívání omluvil irský premiér Bertie Ahern. Byla rovněž ustavena komise, která má prověřit kolem 3000 stížností a rozhodnout o odškodnění, o které zažádalo zhruba 2500 osob.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)