Řeč Jana Pavla II. při příletu do Egypta 24. 2. 2000
Sledujeme papežovu cestu po Egyptě
Církevní dokumenty / Martin Moštěk / 29. února 2000Vaše Svatosti, papeži Šenudo,
Vaše Skvělosti, patriarcho Stephanosi,
velký šejku Mohammade Sayed Tantawi,
drazí Egypťané,
As-salám‚ aláikum - pokoj Vám!
1. Mnoho let jsem se připravoval na oslavu dvoutisícího výročí narození Ježíše Krista návštěvou a modlitbou na místech zvláštním způsobem spojených s Božími zásahy v dějinách. Má jubilejní pouť mne dnes přivádí do Egypta. Děkuji Vám, pane presidente, že jste umožnil, abych sem mohl přijít a vydat se na místo, kde Bůh zjevil Mojžíšovi své jméno a dal mu svůj zákon jako znamení velkého milosrdenství a laskavosti ke svému stvoření. Velmi oceňuji Vaše laskavá slova na uvítanou.
Tato země s pětitisíciletou civilizací je po celém světě známa svými monumenty a vědomostmi v oborech matematiky a astronomie. V této zemi se setkávaly a mísily různé kultury, které učinily Egypt slovutným pro jeho moudrost a vzdělanost.
2. V křesťanských dobách vzešli z města Alexandrie - kde založil církev žák Petra a Pavla, evangelista Marek - takoví známí církevní spisovatelé, jako byl Klement a Origenes a velcí církevní Otcové jako Atanáš a Cyril. Pověst Kateřiny Alexandrijské žije v křesťanské zbožnosti a jménech mnoha kostelů po celém světě. Egypt, se svatým Antonínem a svatým Pachomiem, se stal rodištěm monastismu, který sehrál podstatnou roli v uchování duchovních a kulturních tradic církve.
Příchod islámu přinesl nádheru umění a učenosti, která měla rozhodující vliv na arabský svět a Afriku. Egypťané po celá staletí usilovali o ideál národní jednoty. Náboženská různost neznamenala nikdy bariéry, nýbrž formu vzájemného obohacení při službě jednomu národnímu společenství. Vzpomínám na slova papeže Šenudy III.: "Egypt není rodná země v níž žijeme, ale rodná země žijící v nás."
3. Jednota a harmonie národa jsou cennými hodnotami, jež mají všichni občané pěstovat a jež musí političtí a náboženští vůdcové stále podporovat ve spravedlnosti a s respektem k právům všech. Vaše úsilí, pane presidente, o mír ve Vaši zemi i po celém Středním Východě je dobře známo. Pracoval jste na pokroku mírového procesu v oblasti. Všichni rozumní muži a ženy oceňují dosud vynaložené úsilí a doufají, že dobrá vůle a spravedlnost zvítězí, aby se tak všichni lidé v této jedinečné části světa dočkali toho, že jejich práva budou respektována a oprávněné nároky dojdou naplnění.
Má návštěva v klášteře sv. Kateřiny na úpatí hory Sinaj bude okamžikem hluboké modlitby za mír a harmonii mezi náboženstvími. Ubližovat, šířit násilí a konflikty ve jménu náboženství znamená hrubý rozpor a velkou urážku Boha. Ovšem minulost i nedávná historie nám předkládá řadu příkladů takového zneužití náboženství. Všichni musíme pracovat na posílení rostoucího odhodlání k mezináboženskému dialogu, velkému znamení naděje pro národy celého světa.
As-salám‚ aláikum - Pokoj Vám!
Toto je můj pozdrav vám všem. To je modlitba, kterou předkládám za Egypt a všechen jeho lid.
Kéž Nejvyšší Bůh požehná vaší zemi pokojem, harmonií a prosperitou.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální články
23. 1. 2025Děkan KTF místo obhajoby sepsal důvody pro své odvolání
20. 1. 2025Žehnám, žehnáš, žehnejme. Nad knihou Tomáše Drobíka
15. 1. 2025Synodální arcibiskup
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů