Na Slovensku (v Trnavě) proběhne ve dnech 5.-6. května festival křesťanské hudby Lumen. Vystoupí na něm Adrian Snell z Velké Británie, skupina Three Crosses z USA, české kapely Pohon a El Trumpet a spousta účinkujících ze Slovenska: Atlanta, Rišo Čanaky, Mária Podhradská, Mimicry, Credo, Stanley a další. Bližší informace hledejte na adrese www.festivallumen.sk.

Kazetu s názvem Telegram vydala křesťanská folková skupina Slnovrat ze slovenského Bardejova. Album vyšlo na začátku dubna, koncertní podpory by se mu mělo dostat v polovině května.

V Gospelparádě slovenského Rádia Lumen si nejlépe vedou Jozef Hardy Harničár se skladbou Vráť mi tvár a duo Richard Čanaky/Soňa Hradilová s písní Golgotské víťazstvo.

Své třinácté album natočila skupina Petra. V případě CD Double Také však nejde o žádný hardrock, jak byste možná čekali, nýbrž o unplugged verze starších hitů této legendární kapely.

Dne 20. dubna byly v Nashvillu vyhlášeny výsledky nejprestižnějších cen v oblasti křesťanské hudby, Dove Awards. Absolutním vítězem se stal Steven Curtis Chapman se ziskem šesti cen. Byl zvolen například umělcem roku, zpěvákem roku, dostal cenu za album v kategorii současného popu a za současnou popovou píseň. Písní roku se stal hit Michaela W. Smitha s názvem This Is Your Time. Zpěvačkou roku 2000 se stala Jaci Velsquez, která také dostala cenu za španělsky nazpívané album. Sixpence Non The Richer získali titul skupina roku. Objev roku má jméno Ginny Owens, kapela Jars Of Clay si odnesla trofej za "moderní rockovou/alternativní" píseň Unforgetful You. V kategorii instrumentální album zvítězil Phil Keaggy. Další informace o těchto prestižních cenách najdete na stránce www.ccmcom.com/doves/.

Internetový magazín CCM zveřejnil 100 nejúspěšnějších křesťanských písní 90. let. Na prvním místě skončil Steven Curtis Chapman se skladbou The Great Adventure, na druhém Avalon (Testify To Love), na třetím Twila Paris (God Is In Control). V první desítce se dále umístili například Rich Mullins nebo Michael W. Smith.

Ve Velké Británii dochází v těchto dnech k jedné ztrátě na poli křesťanské hudby. S největší pravděpodobností se rozpadne dlouho existující alternativní kapela Flow. Její kytarista a skladatel Prod Pritchard se chce věnovat "jiným aktivitám". Ostatní členové kapely se rozmýšlejí, zda budou pokračovat v hraní.

Další britská kapela, Delirious?, hledala v dubnu 150 lidí ve věku 18-40 let, kteří by s ní zpívali na jejím novém albu. Album se má točit v Londýně 11. května a vyjít by mělo v létě.

Na srpen se plánuje vydání velmi zajímavé nahrávky City on a Hill - Songs Of Worship And Praise. Své síly by na ní měli spojit interpreti jako Jars Of Clay, Sixpence Non The Richer, Caedmon a další.

Autor je hudební redaktor Radia Proglas (www.proglas.cz) a člen Akademie populární hudby. Další informace o křesťanské hudbě můžete nalézt na jeho stránce http://www.proglas.cz/hud/hud_akt.htm/. Radio Proglas můžete poslouchat živě i přes internet na adrese live.atlas.cz/proglas/proglas 20.asx.