Ve pondělním článku jsme popsali, jak vypadá chození na internetu u párů, které se pravidelně vidí. Páry, které se ale takřka nevidí a randí skoro jenom po internetu, mají ale dosti odlišný vztah. Většinou také bydlí v jiných zemích. Jaký je vztah po internetu u nich?

Druhý typ se většinou někde seznámil, ale vzdálenost jim brání v častém kontaktu. Klasickým příkladem je seznámení se na nějaké akci, s tím že oba bydlí a studují nebo pracují v jiných městech. Magazín ChristNet.eu zaznamenal například případ páru, který se seznámil v roce 1999 v Medžugoriji. Tereza (23) je však z České republiky a její chlapec je z Libanonu. Uvidí se až letos v létě na Světovém setkání mládeže v Římě. Svůj vztah posilují právě prostřednictvím internetu.

"Slušně řečeno, je to na h.... !!!" je její první reakce. Pak je ale ochotna o aspektech jejich vztahu vyprávět. "Ale když se nedá nic jiného dělat, musí ti dva zapojit inteligenci a postupně se pokoušet o vzniknutí skutečné komunikace. To v praxi znamená, aby spolu dokázali mluvit, reagovat co nejrychleji na to, co ten druhý píše, hlavně si naslouchat a v neposlední řadě číst mezi řádky Ale to stejně umí jenom ta ženská!" promlouvá její osobnost.

Tereza a její přítel udělali zkušenost, že "nejvýživnější" pro jejich vztah jsou dlouhé, obsáhlé a skoro každodenní e-maily. Těžkým chvílím se však nevyhli ani oni. "Každý, kdo se do toho pouští, pokud to tedy myslí vážně, dojde do chvíle, kdy mu to připadá jako marnost a blbost. To se ale musí překonat, a pak je to ještě lepší," vypráví Tereza.

Tereza už ví, jak na to: " Nejdůležitější ze všeho je trpělivost srdce a důvěra v toho druhého.To říkala už sv. Teresie z Lisieux: trpělivost, trpělivost, trpělivost. Aspoň u nás to funguje. Je také možné oživovat vztah pohledy a různýma pitomůstkama, co internet nabízí. Ale stejně je nejdůležitější trpělivost!"

Na otázku Magazínu ChristNet.eu, zda má takovýto vztah i nějaké výhody, Tereza odpověděla: "Má to asi jedinou výhodu: člověk, když něco napíše, tak si to v hlavě líp srovná. Tak se vyhneme různým vytáčkám a průtahům.

Nicoleta (23) se zase se svým chlapcem seznámila před rokem v Norsku a nyní studuje v Jižní Koreji. "Můj chlapec mi často říká, že máme problémy s porozuměním, protože se tak děje přes internet," začíná vysvětlovat jejich vztah. "Jestliže hovoříš k osobě, je to jiné, protože vidíš jeho nebo její tvář. Z toho můžeš na mnohé usuzovat. Můžeš taky jednoduše říct "promiň"."

Nicoleta vypráví, že mnohokrát něco napsala a její chlapec to pochopil úplně jinak. "Také se ale stane, že porozumím špatně já jemu." Dalším problémem je pro ně jazyk. Komunikují spolu v angličtině, ale ta není jejich rodnými jazyky, takže mají problém přesně vyjádřit své emoce a myšlenky.

"Ale navzdory všemu jsem ráda, že internet existuje a že nám umožňuje být v kontaktu každý den," vidí Nicoleta i světlé stránky vztahu na internetu. "Vzpomínám si, jak jsme si jednou chatovali a já byla tak silně vzrušená, jako bychom byli sami v jedné místnosti a byli u sebe tváří v tvář."

Nicoleta si myslí, že internet je úžasný způsob, jak poznat lépe toho druhého, ale není to to hlavní v partnerském vztahu. "Myslím, že jenom přes internet nemůže vztah existovat navěky. Reálny kontakt je stále více důležitější a tak asi zůstane, pokud se roboti nestanou velkou součástí našeho života."

Zítra: Vztah na internetu III.: Vztah na internetu a nic víc