Prosinec představuje pro všechny vydavatele hudebních nosičů dobu velkých nadějí. Před Vánoci se totiž prodá bezkonkurenčně nejvíc kazet a CD v celém roce. Jako dárky poslouží nejen žhavé novinky, ale také stará a osvědčená alba. Na jistotu se pokusilo vsadit vydavatelství Rosa, když do své distribuce v prosinci 2000 zařadilo album “krále rokenrolu” Elvis Christmas Album z roku 1957.

Rockový rytmus však na této desce nehledejte. Elvis Presley zde zpívá uhlazené popové hity s více či méně vánoční tematikou: obligátní Tichou nocí počínaje až po původně jazzové standardy typu I ll Be Home For Christmas. Už dříve zařadila Rosa do své distribuce jiné Elvisovo album, 20 Gospel Favourites.

Jiná forma, ale velmi podobný obsah: Duchovní i světské písně s vánoční tematikou nezpívá samozřejmě pouze Elvis. Rosa k nám přivezla také kolekce A Christmas Celebration z roku 1999. Koledy a vánoční písničky oblíbené v Británii a Spojených státech nahrál BBC Concert Orchestra pod vedením Rodericka Dunka. Nazpíval City Of London Choir a sólisté Eloise Irving a James Fox.

Ve Spojených státech byly vyhlášeny nominace 43. ročníku prestižních ocenění Grammy. O ceny ve stovce kategorií se utkají nahrávky vydané od 1. října 1999 do 30. září 2000. Jaká je situace v šesti kategoriích souhrnně označených jako Gospel?

Nejlepším rockovým křesťanským albem loňského roku se podle americké hudební akademie stane některá z těchto desek: Lay It Down (Jennifer Knapp), Double Take (Petra), Third Verse (Smalltown Poets), Learning To Breathe (Switchfoot) a Offerings (Third Day). V kategorii Pop/Contemporary Gospel se rozhodne mezi těmito interprety Avalon (album Joy), Jars Of Clay (If I Left The Zoo), Crystal Lewis (Fearless), Michael W. Smith (This Is Your Time), Jaci Velasquez (Crystal Clear).

Z nominovaných v kategorii Nejlepší jižanské, country nebo bluegrassové křesťanské album je u nás známý bluegrassový klasik Ricky Skaggs (nominován za výborné bluegrassové album Soldier Of The Cross), v kategorii Nejlepší tradiční soulové křesťanské album má šanci například Aaron Neville (album Devotion), v kategorii Nejlepší současné soulové křesťanské album se mezi nominované dostalo například dívčí duo Mary Mary (album Thankful) nebo zpěvačka CeCeWinans (Alabaster Box).

Ještě jeden postřeh z nominací na Grammy. Irská zpěvačka Máire Brennan, která se hlásí ke křesťanské hudbě a na svá sólová alba přímo zařazuje modlitby, se dostala do nominací v kategorii New Age (samozřejmě s aktuálním albem Whisper To The Wild Water)! Oficiální výsledky 43. ročníku Grammy budou vyhlášeny 21. února 2001.

Na Slovensku vyšlo v prosinci první album (převážně dívčí) skupiny Mimicry. Jmenuje se Obrázky a kromě hudby obsahuje i dva videoklipy. Skupina debutovala na alba Bez teba niet neba, které vyšlo před rokem ve vydavatelství Universal SR a které obsahovalo nahrávky různých slovenských křesťanských kapel především z folkové oblasti.

Jiný sampler slovenských křesťnaských kapel vydalo bratislavské B&B studio. Na albu s názvem Pod jednou strechou se setkaly dvě zavedené folkové skupiny (B. F. O. a Bratia Kapucíni) se dvěma novějšími projekty z produkční stáje manželů Igora a Monky Baarových. Jde o písně z kazety Lamačské chvály (B&B Studio, 1999) a čtyři skladby jazzrockové skupiny Nynot, jejíž samostatné album se teprve připravuje. Distribuce tohoto titulu v České republice se plánuje v brzké době.

Autor je hudební redaktor Radia Proglas (www.proglas.cz) a člen Akademie populární hudby. Další informace o křesťanské hudbě můžete nalézt na jeho stránce http://www.proglas.cz/hud/hud_akt.htm/. Radio Proglas můžete poslouchat živě i přes internet na adrese live.atlas.cz/proglas/proglas 20.asx.