Pěvecký sbor Jas II. (dříve Jas), který loni oslavil své třicáté narozeniny, stále hledá vydavatele pro své nové album Slova. Skupina vznikla v roce 1970 jako česko-slovenský pěvecký sbor mládeže Bratrské jednoty baptistů. S rozpadem federace v roce 1993 došlo také k rozdělení souboru na českou a slovenskou část. Česká skupina pokračuje pod názvem Jas II., pod kterým vydala dosud alba Andělský jásot (1995) a Dík za Golgotu/On je skutečně vzkříšený (1999). Soubor v současné době hledá a zve do svých řad další mladé zpěváky. Podmínky jsou podle internetových stránek Jasu II. dvě: “Být obráceným křesťanem a umět zpívat.”
Folková skupina Okamžik z Uherského Hradiště natočila album s názvem Tajemství. Jde o patnáct písniček inspirovaných jednotlivými tajemstvími modlitby růžence.
Do roku 2001 vstoupila křesťanská hudební scéna ochuzená minimálně o dvě nadějné formace: Během roku 2000 zanikla skupina Bez iluze a také svérázná kapela X.E.T. z Benešova. Obě kapely se ještě v loňském roce společně objevily na kompilaci Hlavu vzhůru. Pavel Križovenský (ex-Bez iluze) se nedávno v pozici flétnisty podílel na vzniku druhé demonahrávky skupiny NOI, která dostala název Ai confini della selva oscura (Na hranicích temného hvozdu).
Lednové číslo časopisu Folk & country přineslo dvoustránkový rozhovor se skupinou Svítání, která loni vyhrála Krtečka na festivalu Zahrada. Kapelník Jirka Fadrný se v rozhovoru vyjadřuje k problematice některých křesťanských kapel: “Všichni v současné sestavě jsme se v kostelech setkali s tím, čemu říkáme žertem scholastická hudba. Tedy hudba kostelních schol, která nám někdy vyráží kopřivku. Dva kluci, z nichž jeden hraje na kytaru, do kterých je zamilovaných deset holek, které stojí za nimi a zpívají “tak nějak”. Pro ně jako pro partu to je třeba fajn, ale muzikantsky vzato...”
Hudební vydavatelství Globus vydalo album s nahrávkami Svatopluka Karáska z let 1977–90. Jmenuje se Rány zní a známého písničkáře a evangelického faráře představuje v té nejsyrovější poloze. Jednotlivé nahrávky byly pořízeny často při náhodných vystoupeních, kdy zpěvák ani netušil, že jej někdo nahrává. Karáska v některých skladbách doprovázejí další postavy českého undergroundu a exilové kultury, například Charlie Soukup, Londýn nebo Dáša Vokatá.
V pátek 5. ledna zemřel po dlouhé a těžké nemoci Mejla Hlavsa, zakladatel a zpěvák skupiny The Plastic People Of The Universe. Tato legendární undergroundová kapela měla zvláštně v 70. letech blízko ke křesťanství (v Encyklopedii jazzu a moderní populární hudby z roku 1990 se v souvislosti s ní mluví dokonce o “radikálním katolictví”). Dokladem je zvláště album Pašijové hry velikonoční s velmi osobitým zpracováním příběhu o Kristově umučení. Mejla Hlavsa by se 6. března dožil 50 let.