Lidovci v Evropě
Od socialistů po fašisty, všichni jsou lidovci
Lidé / Robert Němec / 21. února 2001Evropskou lidovou stranu zastupuje v Evropském parlaměntě tzv. frakce. Protože se za účelem získání většiny pospojovávala s dalšími frakcemi, je její současný oficiální název trochu delší: Frakce Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů. V současné době 233 členů. V Evropském parlamentě přitom zasedá 626 poslanců.
Frakce byla založena již 23. července 1953 a sdružuje všechny strany, které byly zvoleny do Evropského parlamentu a zároveň jsou členy Evropské lidové strany nebo koaličními partnery. Nejmladší poslankyní je Pia-Noora Kauppi z Finska, které je 26 let. V době svého zvolení do EP jí bylo 24 let.
Ve frakci jsou nejvíce zastoupeni Němci (53 poslanců), následováni Brity (37), Italy (34), Španěly (28) a Francouzi (21). Každý poslanec má přidělenou delegace a výbory, ve kterých pracuje.
ELP má 23 členských stran, které se hlásí k jejím hodnotám a působí na území Evropské unie. Zde nastává problém. Mezi jednu z nejsilnějších členských stran totiž patří italská populistická Forza Italia. Tu řídí mediální magnát Silvio Berlusconi. Dalším problémem jsou lehce fašistické strany.
Na lednovém kongresu ELP se proto v kuloárech hovořilo o tom, zda-li by tyto strany neměly být z ELP vyloučeny. Pragmatická politika tomu ale asi nedovolí.
Přidruženými členy ELP jsou za Česko KDU-ČSL a Unie Svobody. Zároveň se však v rámci ELP pohybuje organizace Evropských demokratických studentů (European Democratic Students), která sdružuje konzervativní mládežnické organizace v rámci Evropy. Jejím členem jsou třeba čeští Mladí konzervativci, kteří jsou považováni za "pionýry" ODS. V rámci ELP si Mladí konzervativci dobře rozumí např. s bavorskou velmi pravicovou CSU.
Naopak ne tak konzervativní mládežnické organizace působí v rámci Mladých Evropské lidové strany (Youth of the European People s Party). Za Českou republiku v ní je Junior klub křesťanských demokratů, mládežnická organizace KDU-ČSL.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální články
2. 10. 2024Digitální wellbeing jako podmínka spirituality v technizované době
27. 9. 2024Tam, kde se člověk setkává sám se sebou
22. 9. 2024Omluva, která nepřišla. Proč jsem ztratil důvěru v KTF
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů