V sobotu 24. března se v centru Prahy uskutečnil Pochod pro život, konaný na protest proti současné legislativě umožňující potraty. Na akci s etickým poselstvím a s několika stovkami účastníků se jí dostalo nebývalé mediální pozornosti. Pořádající organizaci Hnutí Pro život ČR, se však některé zprávy nelíbily. Obzvláště ta v Událostech na České televize.

Česká televize věnovala pochodu několikasekundový spot, který natáčela Hana Vítková. Podle ČT se pochodu zúčastnily "asi dvě stovky" osob. Zpráva ČTK říká, že ve 14.00 bylo na Staroměstském náměstí "na 600 lidí". U ostatních médií, která o této akci informovala z vlastních zdrojů, je těžké až nemožné rozpoznat, zda-li při udávání stejného počtu účastníků (600) vycházejí z vlastních informací, nebo jen přejímají zprávu ČTK.

Počet účastníků byl prvním z bodů mediální prezentace akce, se kterým Hnutí Pro život ČR nesouhlasí. Podle svého prohlášení se pochodu zúčastnilo "více než 900 občanů". "Takovýto omyl v odhadu počtu účastníků lze přiřknout buď naprostému amatérismu redaktorů nebo snaze o úmyslnou dezinformaci ve veřejnoprávním médiu," píše se v prohlášení Hnutí Pro život ČR. 

Zdeňka Rybová, viceprezidentka Hnutí Pro život ČR (HPŽ), vysvětluje jimi uváděný počet tím, že před započetím pochodu byl takřka plný Týnský chrám, kde se většina účastníků pochodu sešla na mši slouženou arcibiskupem Otčenáškem. Do Týnského chrámu se podle Rybové vejde zhruba tisíc lidí. Po mši se pak k pochodu připojili další lidé.

Dalším bodem protestu HPŽ je vypichování konfliktního chování dvou účastníků pochodu. Prvním z nich je postarší žena, která je podle záznamů ČT nepříčetně vzrušená a živě mává rukama. "Vražda je vražda! Na věky věkův! Amen! Bůh nám to spočítá do posledního haléře," volala vzrušeně tato žena. Podle HPŽ jde o stálou pacientku psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích. "Je to prosté zesměšnění nemocné ženy," řekla Rybová pro Magazín ChristNet.eu. Redaktoři ČT by podle ní měli projevit jistou dávku empatie a vědět, o co se jedná. "Její přítomnost na jakékoliv akci je její svobodnou volbou, do které nikdo z nás nemůže nijak zasáhnout," vysvětluje Rybová.

Druhým účastníkem, kterého většina médií včetně fotografa ČTK zaznamenala, byl muž, který se po rozbalení tranparentu zastánců potratů, kteří byli také na místě, na tento vrhl, zjevně s úmyslem jej poškodit nebo zničit. "Napětí vyvolalo, když odpůrci pochodu rozvinuli transparent hájící právo na bezplatnou interrupci," píše ČTK a podobně i jiná média. Muž útočící na transparent byl však podle dostupných informací, televizních záběrů a snímků ČTK sám.

"Poté, co jeden z jejích sympatizantů chtěl transparent odpůrců pochodu strhnout, zakročili dva uniformovaní policisté a stoupli si mezi obě znesvářené strany," uvádí ČTK. "Ostrá výměna názorů málem přerostla v potyčku o transparent," popisuje situaci Mladá fronta DNES. "Konflikt doslova visí ve vzduchu," píší Lidové noviny. Útok na transparent se odehrál ještě před samotným pochodem.
 
"Akce nebyla charakterizována žádným konfliktem," podotýká k tomu Rybová. "Ústřední myšlenka byla tichý a důstojný pochod Prahou," dodává.

"Je nutné konstatovat, že většina účastníků pochodu narušitele ze strany levicových extrémistů vůbec nezaznamenala, a to proto, že účastníků demonstrace bylo přibližně šedesátkrát více než odpůrců," stojí ve stanovisku HPŽ.

HPŽ se podle Rybové takto angažuje v mediálním obrazu akce, protože mu záleží na pozitivním vyznění akce. "Informace o násilnostech byly velmi zavádějící, neboť se nechalo pouze několik jednotlivců - účastníků pochodu - vyprovokovat k slovním výpadům, od kterých se Hnutí Pro život ČR distancuje," končí stanovisko HPŽ. Rybová dodává, že doufala, že po lednových událostech v ČT bude zpravodajství více objektivnější a vyváženější.

Celkové vyznění akce však Rybová hodnotí velmi pozitivně. "Pochod proběhl vysoko nad mě očekávání, a to jak co do počtu účastníků, tak co do velmi příjemného, důstojného a poklidného průběhu. Myslím, že centrum Prahy ještě nevidělo tolik krásných rodin, děti, kočárku a nastávajících maminek pohromadě."

"Až se bude v budoucnosti některý z kněží opět angažovat v „bitvě o velín“, budu s napětím očekávat, zda přítomným redaktorům připomene, že manipulace s fakty je lží a zda před tím, než jim odslouží mši svatou, je vyzve k pokání a vysílání pravdivého zpravodajství," napsal ředitel Občanského institutu Michal Semín ve článku pro Mladou frontu DNES, který má Magazín ChristNet.eu k dispozici.

Zbyněk Honys, pověřený ředitel zpravodajství ČT, nám na náš e-mail dosud neodpověděl. Jakmile bude k dispozici, zveřejníme jej na tomto místě.