Ta, jež byla uchráněna před dědičným hříchem
Promluva před modlitbou Anděl Páně 8. prosince 2001
Církevní dokumenty / Jan Pavel II. / 9. prosince 2001Vybavují se v mysli slova Dante Alighieriho, na kterého se v 32. zpěvu Ráje obrací svatý Bernard, poslední průvodce na jeho mimozemské pouti: „Zahleď se na tvář Té, která se nejvíce podobá Kristu, pouze ona tě může disponovat, abys viděl Krista (vv 85-87)."
Je to vybídnutí kontemplovat Mariinu tvář, protože Matka se podobá Synu Ježíšovi více než jakýkoliv tvor. Zář, která se line z oné tváře může pomoci Dantemu, aby vydržel náraz blaženého patření na oslavenou tvář Krista.
Jak cenné je toto vybídnutí svatého učitele církve pro nás poutníky na zemi, zatímco si připomínáme Tu, jež je „Celá Krásná“. Neposkvrněná nás však vybízí abychom neulpívali pohledem na Ní, ale šli dále, pronikajíce co možná nejvíce do tajemství, v němž byla počata: totiž tajemství trojjediného Boha, jež je plné milosti a věrnosti.
Jako měsíc září světlem slunce, tak Mariin neposkrvněný jas je zcela závislý na záři Vykupitele. Matka nás odkazuje k Synu; skrze ni se dostáváme ke Kristu. Proto Dante Alighieri vhodně poznamenává: „neboť pouze její jasnost tě může disponovat, abys viděl Krista“.
Jako každý rok se dnes odpoledne odeberu s vnitřní radostí na Španělské náměstí, abych se připojil k tradiční poctě, kterou město Řím vzdává Neposkvrněné. Jí znovu přednesu zasvěcení církve a lidstva, v tomto nesnadném údobí dějin.
Lidé potřebují Krista, aby získali důvěru a dali smysl svému životu. Panna (Maria) je bezpečnou vůdkyní k prameni světla a lásky, k Ježíšovi: připravuje nás na setkání s Ním. Křesťanský lid prozíravě pochopil tuto skutečnost spásy a obraceje se k Té, jež je „Celá svatá“, se synovskou důvěrou ji naléhavě prosí: Jesum, benedictum fructum ventris tui, nobis post hoc exilium ostende. O clemens, o pia, o dulcis VirMaria – A Ježíše, požehnaný plod tvého žuivota nám ukaž po tomto putování, ó, přívětivá, ó dobrotivá, ó sladka P. Maria.
Přeložil P. Josef Koláček z Vatikánského rozhlasu
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální články
7. 9. 2024Obtížnost synodálního procesu: mezi křesťanstvím nejistoty a jistoty
2. 9. 2024Všichni jsme stále na cestě
29. 8. 2024Klíčovým mottem církve a služby je – láska. Nad slovy papeže Františka
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů