Papež Jan Pavel II. v noci na úterek vyzval křesťany, židy i muslimy, aby společně usilovali o mír ve světě. V proslovu při tradiční půlnoční mši ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu zároveň apeloval na věřící, aby učinili vše, co je v jejich silách, aby jméno Boha nebylo zneužíváno k činům způsobujícím smrt.

Letošní tradiční půlnoční mše ve Vatikánu, jíž se zúčastnilo více než 8000 věřících, byla z obavy před možným útokem doprovázena mimořádnými bezpečnostními opatřeními. Policie kontrolovala nejen obsah příručních zavazadel věřících před vstupem do katedrály, ale použila také příruční detektory kovů. Kromě toho bezpečnost na Svatopetrském náměstí před katedrálou zajišťovaly posílené oddíly policie.

"Naše srdce jsou v tento velký svátek naplněna znepokojením nad tím, že v různých částech světa pokračují války, násilí, sociální konflikty a strádání lidí," řekl 81letý papež oděný do bělozlatého roucha. "Když se zdá, že síly zla a tmy získávají navrch, mějte na paměti slova Ježíše: nemějte strach. S jeho příchodem je zlo poráženo a lidstvo získává ochránce a tvůrce míru," upokojoval věřící papež, který přes svůj věk a četné nemoci působil podle agentur, že je v relativně dobré formě.

Půlnoční mši ve Svatopetrské katedrále mohly prostřednictvím přímého televizního přenosu sledovat i milióny věřících ve 47 zemích světa.

Letošní oslavy vánočních svátků zahájil papež v pondělí večer rozsvícením svíčky v okně svého bytu, které vede na Svatopetrské náměstí a z něhož pravidelně o nedělích promlouvá k věřícím shromážděným na náměstí. V té době se na náměstí již shromáždily tisíce věřících, kteří mohli obdivovat obrovský 25 metrů vysoký vánoční stromek letos darovaný Rumunskem.

Na Hod Boží vánoční udělí Jan Pavel II. v poledne své tradiční požehnání městu a světu "Urbi et orbi".