Od 10. do 13. ledna hostilo toto město 2. přípravné fórum. Měl jsem možnost zastupovat jak českou tak i slovenskou biskupskou konferenci. Společně se sešli zástupci 54 biskupských konferencí, 50 církevních hnutí a delegáti všech 71 kanadských diecézí. Za účasti papežské rady pro laiky se hovořilo o mnoha aspektech blížícího se setkání mládeže. Především šlo o organizační záležitosti, byla zveřejněna oficiální hymna a mohli jsme vidět různá místa, kde se mladí setkají s papežem.
Na podobných světových fórech jsem se ocitl již po několikáté. Vidět vzorek světa shromážděného na jednom místě je pro mne vždy velkým povzbuzením a výzvou k střízlivému pohledu na mnoho problémů, které pálí nás doma. Především je poznat, že církev katolická je domovem opravdu nejrůznějších lidí, různých kultur a že každý člověk tohoto světa má v ní své místo. Pak si vždy uvědomuji, že naše republika patří mezi ty nejbohjatší země světa. V Torontu to bylo zvlášť markatní, protože chyběli delegáti z mnoha chudých zemí světa a ti, kteří byli přítomni, mluvili o touze setkání se zúčastnit, ale o astronomických nákladech na cestu.

Pro mne bylo důležité i to, že jsem navštívil českou farnost blízko torontského centra. Slouží v ní P. Libor Švorčík. Při nedělní mši, kterou jsem celebroval pro naše krajany, jsem mohl poznat, jak svého kněze mají rádi. Oslavovali s ním tři roky působení v jejich farnosti. Po mši svaté na kávě jsem pak v mnoha osobních rozhovorech poznal, že jsou naší skupině mládeže ochotni pomoci při červencové pouti.
Toronto - město mnoha kultur, město, kde je celý svět. Tak by se dalo charakterizovat město, které je tvořeno přistěhovalci prakticky z celého světa. Je to zvláštní pohled a důležitá zkušenost vidět katolické kostely římského i východního ritu, mešity a mnoho dalších kultovních míst.
Nabízí se otázka, jak v tomto světě tak promíchaném a tak subjektivním hlásat evangelium. To je palčivá otázka. Jednou cestou je i připravované světové setkání mládeže, které je v Kanadě připravováno s velkými očekáváními.
Česká skupina je organizována Sekcí pro mládež ČBK a termín na přihlášky je konec ledna.
Rád bych ještě připomněl, že většina české mládeže se připojí k světovému dni mládeže na 3. celostátním setkání mládeže od 13. do 18. srpna 2002 ve Žďáru nad Sázavou. Velkou mojí radostí bylo, že jak Papežská rada pro laiky tak i kanadští organizátoři souhlasili, že by kříž, který putuje od roku 1984 s mládeží na světových setkáních mládeže, bude zapůjčen na naše žďárské.
Informace o obou setkáních na www.signaly.cz.
Autor je předsedou Sekce pro mládež